Turecký prezident si chystá volební půdu, aby se mohl zbavit nežádoucích Kurdů

28. 1. 2021

Vůdce turecké krajně pravicové nacionalistické strany (MHP) Devlet Bahceli na Twitteru sestřelil domněnku, že jeho neformální spojenectví s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem je ve smrtelných křečích. Bahceli prohlásil, že jeho spojenectví s Erdoganem, který je „nositelem klidu pro naše ctěné lidi a ještě nenarozené turecké děti“, bude pokračovat „bez ohledu na cenu“. Ti, kteří tvrdili opak, jsou lháři, kteří snaží zasít svár, dodal.

Bahceli také hovořil o představě, že Erdogan hledá nové spojence před možnými předčasnými volbami, které se mají konat v roce 2023. Erdogan se v posledních dnech setkával s vůdci několika menších stran, včetně islamistické strany Felicity a ultranacionalistické strany Velké jednota. Bahceli trval na tom, aby tyto návštěvy byly základem k rozšíření a posílení stávající aliance Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) s MHP. „Není pochyb o tom, že MHP tyto návštěvy vítá. Plně je podporujeme,“ dodal Bahceli.

„Každé stranické organizaci, která se odkazuje na etnický separatismus a terorismus, by měla být prokázána nulová tolerance. Boj s jedovatými škůdci je skvělou službou pro národní důstojnost,“ uvedl v řadě tweetů Bahceli minulý měsíc.

Bahceli vyzval úřad hlavního prokurátora, aby zahájil řízení proti kurdské straně HDP.

„Pokud se prokurátorovi nepodaří pokročit v plnění tohoto požadavku, budu usilovat o zrušení strany HDP podle zákona o politických stranách v zemi,“ slíbil Bahceli.

Nedostatek soudní nezávislosti není žádným tajemstvím. Erdogan veřejně hlásal, že prominentní vězni, jako je bývalý spolupředseda HDP Selahattin Demirtas a celosvětově proslulý turecký filantrop Osman Kavala, by měli zůstat za mřížemi i poté, co Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že musí být osvobozeni.

Více informací: https://www.al-monitor.com/.../turkey-akp-mhp-bahceli...

 

Zdroj: ZDE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0
Vytisknout
2168

Diskuse

Obsah vydání | 2. 2. 2021