Tisková zpráva:

Nový dokument o cestách k soužití chovatelů a vlků míří do Ústí nad Labem a do Liberce

1. 10. 2021

čas čtení 2 minuty
Film Beránek a vlk se snaží přiblížit pastevcům možnosti, které jim mohou pomoci při zabezpečení stád před vlčími útoky. Producentem snímku je Hnutí DUHA Olomouc, které dlouhodobě vede program na ochranu velkých šelem v Česku. Živá promítání dokumentu, následovaná besedami s chovateli a ochránci přírody, nyní proběhnou v severních Čechách. V pondělí 4. října bude snímek k vidění v Severočeské vědecké knihovně v Ústí nad Labem. Den poté 5. října ho bude možné zhlédnout v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

Dokument skrze své protagonisty představuje, jaké cesty mohou vést k účinné ochraně chovů hospodářských zvířat v krajině, kterou rovněž obývají vlci. Toto složité soužití lidí a vlků mapuje jak ve střední, tak v jižní Evropě. Představuje příběhy pastevců z České republiky, kteří jsou návratem vlků zaskočení a hledají způsoby, jak s nimi koexistovat. Zavádí diváky ale i do dalších oblastí Evropy, kde vlci nikdy nebyli zcela vyhubeni. Takovým místem je např. španělská provincie León. Místní pastevec Gregorio se věnuje chovu španělských mastinů a udržuje tak dlouhodobou tradici, kterou po staletí formovala neustálá přítomnost vlků i medvědů v místní krajině.

Dokument zobrazuje i zkušenosti z Itálie a místní inspirativní spolupráci ochránců přírody a farmářů. Ta spočívá především v pečlivém monitoringu výskytu vlků v okolí pastvin a ve vytváření individuálních řešení pro každého chovatele na míru. Pro natáčení se podařilo oslovit dokonce i autora nejcitovanější biografie o vlcích, významného italského zoologa Luigiho Boitaniho.

Projekce se v příštím týdnu uskuteční hned dvě. V pondělí 4. října od 17 hodin promítne film Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem. Den poté v úterý 5. října bude film k vidění taktéž od 17 hodin v Krajské vědecké knihovně v Liberci. V obou případech bude na projekce navíc navazovat diskuze s chovateli, se zástupci chráněných území a s vedoucím programu Šelmy v Hnutí DUHA Miroslavem Kutalem. Na obě promítání je pro diváky vstup zdarma.

Miroslav Kutal, vedoucí programu Šelmy v Hnutí DUHA, k promítání uvedl:

„Severní Čechy byly naší první oblastí, kam se vlci z Německa začali před deseti lety šířit. Dnes se v Ústeckém a Libereckém kraji nachází minimálně devět vlčích teritorií - smeček nebo párů. Je důležité, aby byli chovatelé na příchod vlka připravení, i když v jejich nejbližším okolí smečky zatím neoperují. Film natočený ve třech evropských zemích nabízí inspiraci, jak mohou pastevci svá stáda před útoky vlků zabezpečit.”

1
Vytisknout
1638

Diskuse

Obsah vydání | 5. 10. 2021