Fosilní paliva zabíjejí více lidí než COVID
1. 3. 2023
Průmysl fosilních paliv jen prostřednictvím pevných částic v ovzduší každoročně zabije mnohem více lidí než COVID-19 za tři roky. Nedávné studie dospěly k závěru, že téměř 9 milionů lidí ročně umírá na následky vdechování těchto částic vznikajících při spalování fosilních paliv. Je to jen jeden z mnoha způsobů, jak fosilní paliva zabíjejí, od černých plic u horníků a rakoviny a dýchacích potíží u lidí v blízkosti rafinérií až po úmrtí v důsledku katastrof způsobených klimatem, jako jsou lesní požáry, extrémní vedra a záplavy.
Způsob, jakým jsme zaneřádili naši vodu, vzduch a půdu, umožnili výrobcům zavádět nebezpečné materiály - olovo, PCB, PFA (někdy nazývané "věčné chemikálie"), dioxin, vysoce radioaktivní odpad, mikroplasty, pesticidy a herbicidy -, se může pozdějším generacím zdát šokující, hloupý a amorální. Často nasazení těchto látek nabízelo krátkodobé a specifické výhody, avšak zanechávalo to dlouhodobé a rozsáhlé škody; často z toho mělo prospěch jen několik málo lidí a mnozí na to doplatili. To vše však bylo normalizováno.
Jedním z důsledků těchto myšlenkových návyků je nepřátelská reakce na dopad obnovitelných zdrojů energie. Obnovitelné zdroje vyžadují těžbu; celkové množství těžby, kterou vyžadují, je mnohem menší než těžba fosilních paliv, která probíhá všude kolem nás a probíhá již dlouhou dobu. Jak se píše v jednom vědeckém článku z roku 2021: "Přechod od fosilních paliv k obnovitelným energetickým systémům zahrnuje obrovský pokles materiálů, těžby a politických rizik. Jelikož obnovitelné systémy nepotřebují žádné palivo, jsou závislé na obchodu pouze v případě získávání materiálů a komponentů během výstavby. Jakmile je systém v provozu, není k jeho udržení zapotřebí žádný obchod. Výroba energie z obnovitelných zdrojů proto není vystavena politickým rizikům, která sužují výrobu fosilních paliv." To znamená, že se nemusíte přitulit k Rusku nebo Saúdské Arábii, abyste se udrželi v chodu.
U obnovitelných zdrojů energie je třeba materiály vytěžit jednou a pak se používají mnoho let a poté jsou v mnoha případech recyklovatelné; u fosilních paliv je spalujeme za pochodu, takže je zapotřebí neustále nových dodávek uhlí, ropy nebo plynu.
Technologie baterií se rychle vyvíjí a probíhá rozsáhlý výzkum výroby baterií z dostupnějších materiálů, než je lithium. Zrovna minulý týden přišlo oznámení, že "společný podnik Volkswagenu s čínskou společností JAC vyrobil první elektromobil poháněný rodící se technologií sodíko-iontových baterií". Ačkoli je tedy naléhavě nutné pokračovat v používání stávajících prostředků pro elektrifikaci všeho, zdá se také jasné, že jsme na počátku technologické revoluce, která pravděpodobně poskytne nové a lepší způsoby, jak dělat to, co je třeba. Nebo jak to jednou řekla Greta Thunbergová: "Vyhnout se klimatickému kolapsu bude vyžadovat katedrální myšlení. Musíme položit základy, zatímco možná ještě přesně nevíme, jak postavit strop."
Diskuse