Bulharský parlament odhlasoval dodávku nepoužitelných raket S-300 na Ukrajinu

29. 9. 2023

čas čtení 2 minuty
V rámci nekonvenční procedury bulharský parlament 27. září odhlasoval za zavřenými dveřmi dodávku nepoužitelných raket S-300 na Ukrajinu, aby je tato země opravila a použila k obraně svých měst proti ruským útokům.

Debata trvala více než tři hodiny, začala na veřejném zasedání, ale pak pokračovala za zavřenými dveřmi, aby vyslechla náčelníka obrany admirála admirála Emila Eftimova a zástupce velitele letectva, brigádního generála Peťo Mirčeva.

Když se dveře znovu otevřely, parlament přešel k dalšímu bodu, takže přesný výsledek hlasování zůstal nejasný a místopředsedkyně parlamentu Rosica Kirova jej neoznámila. Stejně tak nebylo jasné, proč se hlasování konalo neveřejně.

Rozhodnutí, které předložili poslanci z GERB-UDF, Pokračujeme ve změně demokratického Bulharska a Hnutí za práva a svobody, stanoví, že Bulharsko dodá rakety S-300 – nikoli celý raketový systém – a náboje ráže 5,45 mm ze zásob ministerstva vnitra, které jsou nadbytečné.

Bez oficiálního oznámení výsledku hlasování museli reportéři vyslechnout od poslance MRF Deljana Pejevského, že rozhodnutí bylo schváleno, přičemž prokremelská strana Vuzraždane byla proti a Bulharská socialistická strana opustila sněmovnu během uzavřené části zasedání.

Během otevřené části debaty šéf parlamentního výboru pro obranu Christo Gadžev řekl, že jde o nefunkční munici, kterou ani výrobce nemohl opravit, protože byla příliš stará.

Gadžev ujistil, že počet raket, které budou Ukrajině poskytnuty, je minimální a v žádném případě neohrozí bojovou připravenost bulharské armády.

Další výhodou bylo, že by bylo eliminováno riziko pro bulharský vojenský personál vyplývající ze skladování takto nevhodné munice.

Stát by se měl zaměřit na pořízení nových protiletadlových raketových systémů, řekl Gadžev.

Vuzraždane zopakovalo svůj známý refrén, že navrhované rozhodnutí je vlastizrada. Má ve zvyku používat tento termín prakticky na všechna rozhodnutí přijatá vládnoucí většinou.

27. září Eftimov řekl bulharské národní televizi, že rakety S-300, které Bulharsko dodá Ukrajině, představují 3-5 % celkového dostupného množství a výzbroj, kterou Bulharsko dosud poskytlo, neovlivnila bojeschopnost armády země.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
2149

Diskuse

Obsah vydání | 3. 10. 2023