Podle studie, která byla tento týden zveřejněna v časopise Nature Communications, se bezobratlí živočichové žijící v půdě podílejí na sklizni obilí 6,5 %. Mezi plodiny patří rýže, kukuřice, pšenice a ječmen. Jestliže se průměrný bochník chleba skládá z 15 krajíců, znamená to, že výroba jednoho bochníku závisí na činnosti červů.
Žížaly se podílejí na pěstování 2,3 % luštěnin, mezi které patří sója, hrách, cizrna a čočka. Tento podíl je pravděpodobně menší, protože luštěniny si dokážou samy vázat dusík, a jsou tak méně závislé na žížalách, uvedli vědci.
Když se žížaly zahrabávají a živí se pod zemí, rozkládají organickou hmotu a provzdušňují půdu, čímž zvyšují úrodnost a zpřístupňují živiny menším organismům. Pomáhají také půdě zachycovat a zadržovat vodu.
Vědci již dlouho vědí, že přítomnost žížal zlepšuje růst plodin - přírodovědec Charles Darwin o tom psal již v roce 1881 -, ale před tímto výzkumem nebylo známo, o kolik.
"Toto je první pokus, o kterém vím, že se snaží vzít jeden kus půdní biodiverzity a říci: 'Dobře, tohle je její hodnota; tohle nám dává v globálním měřítku,'" řekl vedoucí výzkumník Steven Fonte z Coloradské státní univerzity. "Půda je prostě tak složitý biotop, ale dosud bylo vyvinuto jen velmi málo úsilí, abychom pochopili, co tato biodiverzita znamená pro naše globální výnosy plodin."
Vědci se zabývali vlivem žížal na obiloviny a luštěniny tak, že analyzovali a překrývali mapy půdních vlastností a výnosů plodin s globálním atlasem výskytu žížal.
Podle vědců se žížaly podílely na výnosu obilovin v oblastech globálního jihu proporcionálně více: 10 % výnosu obilovin v subsaharské Africe a 8 % v Latinské Americe a Karibiku připadá na žížaly. Je to pravděpodobně proto, že tito zemědělci mají tendenci používat méně hnojiv a pesticidů a místo toho se spoléhají na hnůj a tlející organickou hmotu, což pomáhá zvyšovat početnost žížal.
Vrchní vrstva půdy je místem, kde se pěstuje 95 % potravin na planetě. Minulý měsíc výzkum ukázal, že v půdě se nachází více než polovina všech přírodních druhů. Ačkoli je vliv žížal pozoruhodný, ostatní půdní organismy mohou být "stejně důležité", ale je zapotřebí dalšího studia, uvádí se v článku, a předpokládá se, že byl identifikován pouze zlomek z nich.
Půdní biodiverzita byla v minulosti podceňována, uvedl Fonte, a tato studie ukázala, jak zvyšuje zemědělskou produktivitu.
"Půda je stále obrovská, velká černá skříňka, které plně nerozumíme," řekl. "Tato práce pomáhá ukázat, že existuje spousta příležitostí, které tak trochu ignorujeme."
Podrobnosti v angličtině ZDE
Diskuse