Podle Saúdské Arábie zemřelo během extrémních veder nejméně 1300 poutníků na hadždž
24. 6. 2024
Rijád uvádí, že více než čtyři pětiny z nich neměly povolení k vykonání pouti do Mekky, kde teploty dosáhly 51,8 °C
"Počet úmrtí bohužel dosáhl 1 301, přičemž 83 % z nich nemělo povolení k vykonání hadždže a šli dlouhé vzdálenosti pod přímým slunečním světlem, bez odpovídajícího přístřeší nebo pohodlí," uvedla oficiální saúdskoarabská tisková agentura (SPA).
Sčítání z minulého týdne, které zpracovala agentura Agence France-Presse na základě oficiálních prohlášení diplomatů, uvádělo více než 1 100 obětí. Arabští diplomaté agentuře AFP sdělili, že z Egypťanů zemřelo 658 osob, z toho 630 neregistrovaných poutníků.
Rijád se k úmrtím veřejně nevyjádřil a až do neděle neuvedl vlastní počet mrtvých. V pátek však vysoký saúdský představitel uvedl počet 577 mrtvých za dva nejrušnější dny hadždže: 15. června, kdy se poutníci shromáždili k několikahodinovým modlitbám na žhnoucím slunci na hoře Arafát, a 16. června, kdy se účastnili rituálu "kamenování ďábla" v Mině.
Saúdský ministr zdravotnictví Fahd al-Džalajel v neděli označil letošní zvládnutí hadždže za "úspěšné", informovala agentura SPA.
Uvedl, že se snažili zvýšit povědomí veřejnosti o nebezpečí extrémního horka, a dodal: "Nechť Alláh odpustí a smiluje se nad zemřelými. Upřímnou soustrast jejich rodinám."
Hadždž je jedním z pěti pilířů islámu, který musí alespoň jednou za život absolvovat všichni muslimové, kteří na to mají prostředky. Saúdští představitelé uvedli, že letos se ho zúčastnilo 1,8 milionu poutníků, což je podobný počet jako loni, a že 1,6 milionu jich přišlo ze zahraničí.
Uvedl, že nárůst počtu úmrtí neregistrovaných egyptských poutníků pramení z toho, že některé společnosti "organizovaly programy hadždže s využitím osobního návštěvnického víza, které jeho držitelům brání ve vstupu do Mekky" oficiální cestou.
Povolení k hadždži se přidělují zemím na základě systému kvót a jednotlivcům se rozdělují losováním.
Diskuse