Evropská zpráva: Židé v Evropě čelí sílícímu antisemitismu

12. 7. 2024

čas čtení 2 minuty
Organizace EU na ochranu lidských práv uvedla, že nárůst antisemitismu začal ještě předtím, než Izrael vyhlásil válku Hamásu. Mnoho židů uvedlo, že skrývají svou identitu a vyhýbají se židovským akcím z obav o bezpečnost, uvedla agentura FRA.

Evropská židovská komunita čelí "sílící vlně antisemitismu" a konflikt na Blízkém východě narušuje pokrok dosažený v boji proti němu, uvádí zpráva zveřejněná ve čtvrtek Agenturou Evropské unie pro základní práva (FRA) o zkušenostech a vnímání antisemitismu židy.

Ještě před útokem Hamásu na izraelské civilisty 7. října a následnou válkou v Gaze zpráva uvádí, že 96 % evropských židů uvedlo, že zažili antisemitské incidenty.

"Židé jsou vyděšenější než kdykoli předtím," řekla ředitelka FRA Sirpa Rautio a dodala, že "vedlejší efekt konfliktu na Blízkém východě narušuje těžce vybojovaný pokrok" proti protižidovským předsudkům.

Průzkum mezi 8 000 židy staršími 16 let, který byl použit pro čtvrteční zprávu, předcházel útoku Hamásu ze 7. října, ale zahrnoval novější informace od 12 různých židovských organizací ze sedmadvacetičlenného bloku. Zjistilo se, že Židé zažili od října 2023 více antisemitských incidentů, přičemž některé organizace hlásí nárůst o více než 400 %.

Fyzické útoky se zdvojnásobují


Podle zprávy 76 % dotázaných skrývalo svou identitu "alespoň příležitostně" a 34 % se zdráhalo navštěvovat židovské akce nebo místa, protože se tam necítili bezpečně.

Přibližně 4 % dotázaných lidí uvedlo, že zažili fyzické útoky, což je dvojnásobek počtu v předchozím průzkumu provedeném v roce 2018.

Zpráva uvádí, že 60 % dotázaných není spokojeno s reakcí své vlády na rostoucí antisemitismus.

Nejvíce postiženou zemí byla Francie, kde 74 % židovské komunity uvedlo, že má pocit, že současný konflikt ovlivnil jejich pocit bezpečí.

Studie se zaměřila na 13 zemí, které jsou domovem přibližně 96 % evropské židovské populace: Belgii, Českou republiku, Dánsko, Francii, Itálii, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Španělsko a Švédsko.

Zdroj v angličtině: ZDE

-1
Vytisknout
2193

Diskuse

Obsah vydání | 16. 7. 2024