Britský ministr zahraničí vyzval při jednání s Benjaminem Netanjahuem k příměří v Gaze. (Jan Lipavský ne!)

15. 7. 2024

čas čtení 4 minuty
Foto: David Lammy

Britský ministr zahraničí  během návštěvy Izraele a Západního břehu Jordánu požadoval  propuštění rukojmích a zvýšení pomoci

 

David Lammy během své první návštěvy Izraele a okupovaných palestinských území ve funkci britského ministra zahraničí vyzval během jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem k okamžitému zastavení palby.

Lammy uvedl, že bude usilovat o propuštění všech rukojmích a o zvýšení pomoci Gaze, přičemž oznámil nový balík humanitární a lékařské pomoci ve výši 5,5 milionu liber.

Lammy zopakoval výzvu k příměří, kterou Keir Starmer adresoval izraelským i palestinským představitelům při svém nástupu do funkce ministra zahraničí, a prohlásil, že Spojené království chce hrát "plnou diplomatickou roli" při dosažení trvalého ukončení konfliktu.

 
Labouristé se stali terčem ostré kritiky za svou včasnou reakci na konflikt po útocích Hamásu na území Izraele ze 7. října, které vedly k výrazné ztrátě hlasů v některých oblastech s vysokým počtem muslimských voličů, včetně zvolení čtyř nezávislých kandidátů podporujících Gazu na místech, na která se strana zaměřila.

Lammy při setkání s Netanjahuem rovněž nastolí otázku násilí izraelských osadníků na Západním břehu Jordánu. Lammy se setká také s prezidentem Palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Balík britské pomoci bude určen charitativní organizaci UK-Med, která poskytuje lékařskou pomoc v první linii a jejíž součástí je mnoho zdravotníků z britského zdravotnictví, kteří v regionu podporují polní nemocnice v Gaze a pohotovostní oddělení nemocnice Nasser v Chán Júnisu.

"Smrt a ničení v Gaze jsou neúnosné," řekl Lammy před návštěvou. "Tato válka musí okamžitě skončit okamžitým příměřím, které budou dodržovat obě strany. Boje musí skončit, rukojmí, která teroristé z Hamásu stále krutě zadržují, musí být okamžitě propuštěna a k obyvatelům Gazy musí být bez omezení puštěna pomoc."

Uvedl, že je "ambicí a závazkem" Spojeného království hrát roli při zajištění dohody o příměří a obnovení cesty k řešení v podobě dvou států. "Svět potřebuje bezpečný a chráněný Izrael vedle životaschopného a suverénního palestinského státu," řekl Lammy.

"Ústředním bodem je ukončení rozšiřování nelegálních izraelských osad a rostoucího osadnického násilí na Západním břehu Jordánu. Zde, v oblasti, která by měla být klíčovou součástí palestinského státu, vedle Gazy a východního Jeruzaléma, potřebujeme vidět reformovanou a posílenou palestinskou samosprávu."

V Izraeli se Lammy setká také s izraelským prezidentem Isaacem Herzogem a rodinami s vazbami na Spojené království, jejichž příbuzní jsou stále drženi jako rukojmí v Gaze nebo byli zavražděni Hamásem. Ministr zahraničí uvede, že na vstup do Gazy čeká více než 680 tun britské pomoci, včetně léků, přístřešků a hygienických souprav - a ministerstvo zahraničí uvedlo, že bude usilovat o rychlé zvýšení pomoci, která bude na území vpuštěna.

Vláda se zdržela prohlášení, že Spojené království jednostranně uzná palestinský stát. Lammy řekl, že uznání palestinského státu uzná jako "nepopiratelné právo palestinského lidu". Dodal, že Spojené království uzná tento stát jako součást obnoveného mírového procesu, stejně jako odsoudí osady na Západním břehu Jordánu jako nelegální a škodlivé.

Británie má za situaci v Gaze mimořádnou odpovědnost, protože britská Balfourova deklarace umožnila vznik izraelského státu a vedla k vyhnání Palestinců.

Podrobnosti v angličtině ZDE

1
Vytisknout
2359

Diskuse

Obsah vydání | 18. 7. 2024