USA a Izrael povolily skupinám, které blokují pomoc v Gaze, dary odečitatelné z daní
17. 7. 2024
Tři organizace, které brání přísunu humanitárních dodávek na palestinské území, vybraly přes 200 000 dolarů
Motivace těchto darů tím, že jsou odečitatelné z daní, je v rozporu s americkými a izraelskými závazky umožnit neomezený přísun potravin, vody a léků do Gazy, konstatují skupiny, které se snaží dostat na území více pomoci. Dary pokračovaly i poté, co USA uvalily sankce na jednu z těchto skupin.
Tím, že Izrael proti těmto skupinám nezakročuje, projevuje „nedostatek soudržnosti“ ve své politice pomoci v Gaze, uvedla Tania Haryová, výkonná ředitelka izraelské neziskové organizace Gisha, která dlouhodobě vyzývá Izrael ke zlepšení podmínek na tomto území.
„Pokud na jedné straně říkáte, že povolujete humanitární pomoc, ale zároveň usnadňujete akce skupin, které ji blokují, můžete skutečně říci, že pomoc usnadňujete?“ řekla.
Izraelští představitelé na žádost o komentář nereagovali. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že je odhodláno zajistit poskytování pomoci, ale ke snahám krajně pravicových skupin o získávání finančních prostředků se nevyjádřilo.
Izrael opakovaně uvedl, že humanitární pomoc neomezuje a že OSN nedokázala rozdělit tisíce kamionů se zbožím, které na území dorazily. OSN a humanitární skupiny tvrdí, že dodávky opakovaně ztěžují vojenské operace, bezpráví uvnitř Gazy a zpoždění izraelských inspekcí.
Tři skupiny zkoumané agenturou AP a Šomrim zpomalily dodávky pomoci tím, že zablokovaly nákladní automobily na jejich cestě do Gazy na hlavním přechodu Kerem Šalom do Gazy.
Ačkoli tyto organizace nejsou hlavní překážkou dodávek pomoci, dostalo se jim tiché podpory ze strany některých izraelských představitelů. Ultranacionalistický izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben-Gvir prohlásil, že dodávky pomoci do Gazy by měly být blokovány, a podpořil právo odpůrců dodávek demonstrovat.
Jedna ze skupin, Mother's March, vybrala prostřednictvím izraelské crowdfundingové stránky Givechack ekvivalent více než 125 000 dolarů, zjistily agentury AP a Shomrim. Skupina rovněž vybrala přibližně 13 000 dolarů prostřednictvím JGive, americké a izraelské crowdfundingové stránky. Dary charitativním organizacím jsou v Izraeli a USA odečitatelné od daní.
Pochod matek peníze přímo nevybírá. Místo toho spolupracuje se spřízněnou skupinou Torat Lechima, která shromažďuje finanční prostředky jejím jménem.
Torat Lechima, jejíž název lze volně přeložit jako „bojová doktrína“, působí v izraelských nacionalistických kruzích a podle svých internetových stránek pracuje na „posilování židovské identity a bojového ducha“ mezi izraelskými vojáky. Torat Lechima nadále shání finanční prostředky pro Pochod matek na stránkách JGive v USA.
Třetí skupina, Tzav 9, získala do svých sankcí minulý měsíc prostřednictvím JGive přes 85 000 dolarů od téměř 1 500 dárců v USA a Izraeli. JGive uvedla, že dary poskytnuté skupině Tzav 9 byly zmrazeny ještě před uvalením sankcí a nebyly jí doručeny.
Všechny tři skupiny, které mají vazby na izraelskou ultranacionalistickou krajní pravici, tvrdí, že Izrael by neměl pomáhat Palestincům, dokud Hamás drží desítky lidí jako rukojmí. Tvrdí také, že Hamás velkou část pomoci krade, ačkoli na podporu tohoto tvrzení nepředložily žádné důkazy.
"Ne ‚humanitární‘ pomoci, která poskytuje palivo nepříteli, který nás zabíjí! Ne stovkám kamionů, které denně projíždějí Kerem Šalomem - a protahují válku!“ uvedl Pochod matek v nedávné crowdfundingové kampani.
Stovky aktivistů si na začátku února na několik nocí postavily v Kerem Šalom stany, aby zastavily dodávky pomoci. Šéfka Mother's March Sima Hassonová byla v lednu krátce zadržena izraelskou policií poté, co dočasně zablokovala nákladní automobily.
Izraelské zpravodajství ukázalo velké kolony aut, které blokovaly jízdu kamionů s humanitární pomocí po izraelských dálnicích, a také aktivisty rabující kamiony a ničící zásoby.
Bílý dům ve svém příkazu k uvalení sankcí obvinil organizaci Tzav 9 z násilného blokování silnic, poškozování kamionů s humanitární pomocí a vyhazování zásob na silnici. Minulý týden Bílý dům uvalil sankce na spoluzakladatele skupiny. V pondělí uvalila sankce na Tsav 9 také Evropská unie.
Izraelská policie, která spadá pod Ben-Gvirův úřad, zatím provedla jen několik zatčení, ačkoli se zdá, že skupina v posledních týdnech svou činnost zastavila.
Tzav 9 své akce hájila jako „v rámci zákona, v rámci demokratického protestu“. Sankce ze strany USA označila za „protidemokratický zásah“.
Organizace Mother's March ani Torat Lechima na žádosti o komentář nereagovaly.
Těm, kteří sankce proti Tsav 9 poruší, může být zmrazen majetek nebo jim hrozí zákaz cestování a vydávání víz.
Není jasné, jak budou tyto sankce účinné. Extrémističtí izraelští osadníci na Západním břehu tvrdí, že podobné sankce, které na ně USA uvalily, měly jen malý účinek, částečně proto, že je izraelští představitelé pomáhali obcházet.
Úřad premiéra Benjamina Netanjahua se k tomu odmítl vyjádřit. Ministerstvo spravedlnosti, které reguluje neziskové organizace, uvedlo, že provede šetření, ale nemělo žádný další komentář.
JGive uvedla, že dodržuje izraelské zákony. Kromě zmrazení darů společnosti Tzav 9 poznamenala, že kampaň Pochod matek skončila před více než čtyřmi měsíci.
Hary z izraelské aktivistické skupiny Gisha uvedl, že snahy organizací Mother's March a Tzav 9 v posledních týdnech zřejmě utichly, ale kdykoli by mohly svou činnost obnovit.
„Z různých míst ve vládě dostávají signály, že Gaza by měla být zcela odříznuta,“ řekla.
Podrobnosti v angličtině ZDE
Diskuse