Šéf OSN varuje súdánského armádního vůdce před "eskalací"
27. 9. 2024
čas čtení
3 minuty
Šéf OSN Antonio Guterres ve středu šéfovi armády země vyjádřil obavy z "eskalace" súdánského konfliktu, když se setkali na okraj diplomatického setkání v New Yorku.
Súdán byl jedním z hlavních témat na hlavním zasedání OSN tento týden, přičemž zoufalá humanitární situace a uprchlická krize dominovaly diskusím o válce, která vypukla v dubnu loňského roku.
Konflikt mezi dvěma soupeřícími generály – šéfem armády a šéfem polovojenských Sil rychlé podpory – dosud vyhnal z domovů více než 10 milionů lidí, tedy pětinu súdánské populace, a to jak v rámci země, tak za hranice.
"Lidé v Súdánu vydrželi 17 měsíců pekla a utrpení stále roste," řekla nejvyšší humanitární pracovnice OSN Joyce Msuyaová.
Hodnocení podporované OSN varovalo před rizikem rozsáhlého hladomoru v Súdánu v rozsahu, jaký nebyl nikde na světě zaznamenán po celá desetiletí.
"Generální tajemník vyjádřil hluboké znepokojení nad eskalací konfliktu v Súdánu, který má i nadále zničující dopad na súdánské civilisty a hrozí jeho regionální přelití," uvádí se v zprávě OSN o Guterresově setkání s generálem Abdel-Fattahem Al-Burhanem.
Spojené státy ve středu oznámily novou pomoc ve výši 424 milionů dolarů pro vysídlené a hladovějící Súdánce a vyzvaly ostatní, aby zvýšili úsilí ohledně jedné z nejhorších humanitárních krizí na světě.
Pomoc zahrnuje 175 milionů dolarů, za které USA nakoupí asi 81 000 tun přebytečných potravin od svých vlastních farmářů, aby nakrmily lidi v Súdánu a jeho okolí, uvedli američtí představitelé.
"Apokalyptické" podmínky
Linda Thomas-Greenfieldová, americká velvyslankyně při OSN, řekla na akci OSN, že svět musí "masivně" zvýšit své úsilí, a vyjádřila politování nad tím, že mnozí ignorují "katastrofu skutečně nepředstavitelných rozměrů".
"Když tu dnes sedíme, více než 25 milionů Súdánců čelí akutnímu hladu. Mnozí trpí hladomorem, někteří jsou nuceni jíst listí a hlínu, aby zahnali návaly hladu - ale ne hladovění," řekla.
Její intervence přišla den poté, co americký prezident Joe Biden vyzval svět, aby "přestal vyzbrojovat generály".
"Tato humanitární katastrofa je způsobena člověkem – vyvolaná nesmyslnou válkou, která způsobila nevýslovné násilí, a bezcitnými blokádami potravin, vody a léků pro ty, kteří se stali jejími oběťmi," řekla Thomas-Greenfieldová.
"Znásilňování a mučení, etnické čistky, využití hladu jako zbraně – to je naprosto nehorázné," řekla.
Znovu vyzvala k vpuštění pomoci do El-Fašeru, který je obléhán RSF, protože polovojenské síly usilují o úplné převzetí západního Dárfúru.
"Musíme přinutit válčící strany, aby akceptovaly humanitární přestávky v El-Fašeru, Chartúmu a dalších vysoce zranitelných oblastech," řekla.
Šéf OSN pro uprchlíky Filippo Grandi ve středu varoval, že "podmínky v Súdánu jsou apokalyptické".
"Pokud lidé neumírají kvůli kulkám, umírají hlady. Pokud se jim podaří přežít, musí čelit nemocem nebo záplavám nebo hrozbě sexuálního násilí a dalšího děsivého zneužívání, které, pokud by bylo spácháno na jiných místech, by se dostalo na titulní stránky novin," řekl.
Súdán se loni ponořil do ničivé války, když armáda bojovala s RSF.
Světová zdravotnická organizace tento měsíc uvedla, že bylo zabito nejméně 20 000 lidí. Některé odhady jsou však mnohem vyšší, například americký vyslanec pro Súdán Tom Perriello řekl, že mohlo zemřít až 150 000 lidí – mnohem více než ve válce v Gaze.
Zdroj v angličtině: ZDE
1436
Diskuse