Izrael brutálně zesílil útoky na Libanon během noci na sobotu a v sobotu ráno. Vládne obava ze vzniku rozsáhlejší války

28. 9. 2024

čas čtení 11 minut

Svědci slyšeli více než 20 náletů v sobotu před svítáním v jižním Bejrútu den poté, co Izrael zahájil útok zřejmě zaměřený na vůdce Hizballáhu

 
Hasan Nasralláh: Osud vůdce Hizballáhu zůstává po izraelských úderech na Libanon nejasný


Četné zprávy uvádějí, že cílem izraelských úderů na jižní předměstí libanonského hlavního města Bejrútu byl v pátek večer dlouholetý vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh. Zatím nebylo oficiálně potvrzeno, zda je Nasralláh mrtvý či nikoliv.

Izraelské obranné síly uvedly, že armáda provedla „velmi přesný“ úder na sídlo Hizballáhu, ale Nasralláhovo jméno nezmínily. Média citovala zdroje z Hizballáhu, podle nichž je „naživu a v pořádku“, ale Íránem podporovaná militantní skupina zatím nevydala oficiální prohlášení.

Bezprecedentních pět hodin nepřetržitých úderů na začátku soboty následovalo po pátečním útoku, při němž bylo srovnáno se zemí několik celých obytných bloků, což byl zdaleka nejsilnější útok Izraele na Bejrút během téměř roční války s Hizballáhem.

Zjevný útok na Nasralláha, který je vůdcem Hizballáhu již 32 let, představuje nejznepokojivější eskalaci za téměř rok války mezi Hizballáhem a Izraelem. Nasralláh představuje nejdůležitější regionální aktivum Íránu a dlouho byl považován za spojovací článek takzvané osy odporu.
 

 

Syrské ministerstvo zahraničí vydalo v návaznosti na izraelské útoky na Bejrút prohlášení, které by podle obav mnoha představitelů mohlo vést k širšímu regionálnímu konfliktu


Ministerstvo ve svém prohlášení uvedlo:

    Syrská arabská republika důrazně odsuzuje všechny tyto neustálé zločiny a znovu potvrzuje, že naléhání izraelské teroristické entity na prolévání krve a páchání všech druhů válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, které jsou rouháním, povede region k nebezpečnému zrychlení, jehož důsledky nelze předvídat.


Zeina Khodr ze stanice Al-Džazíra rovněž umístila na X video se záběry z centra Bejrútu a uvedla „masivní krizi vysídlování“,  Libanonci opouštějí jižní čtvrti v souvislosti s izraelskými údery.

Cituje ženu, která jí říká: „Válka v roce 2006 nebyla ničím ve srovnání s tím, čeho jsme byli svědky včera večer.“ 

Televizní novinář Alí Hašem zveřejnil na serveru X krátké video jižního Bejrútu natočené shora a uvedl, že je „zahalen v hustém šedém mraku“.



IDF tvrdí, že v Sýrii byl zabit vůdce Hamásu


Izraelská armáda tvrdí, že v pátek večer zabila v jižní Sýrii vůdce Hamásu, a jmenuje ho jako Ahmeda Muhammada Fahda.

Izraelský vojenský mluvčí v arabštině Avichay Adraee napsal na X v arabštině, že „takzvaný Ahmed Fahd byl zodpovědný za provádění četných teroristických operací proti silám IDF a státu Izrael z oblasti jižní Sýrie, včetně odpalování raket směrem k oblasti Golanských výšin“.

Adraee uvedl, že bojové letouny izraelského letectva provedly útok pod vedením zpravodajské služby a severního velení.

    Fahd byl zlikvidován, když plánoval v nejbližší době uskutečnit další teroristické spiknutí.


Bombardování jižních předměstí Bejrútu izraelskými stíhačkami přes noc na sobotu způsobilo, že z oblasti v panice utíkaly rodiny.


Poté, co se v pátek městem ozvalo silné ostřelování, vydal Izrael nové varování, aby lidé před sobotním úsvitem opustili část hustě obydleného předměstí Dahiyeh.

Podle agentury Agence France-Presse strávily noc na ulici stovky rodin, které hledaly útočiště na náměstí Mučedníků v centru Bejrútu nebo v oblasti pobřežní promenády.

Syrský uprchlík a otec šesti dětí Radwan Msallam agentuře AFP řekl, že „nemají kam jít“:

Byli jsme doma, když zazněla výzva k evakuaci. Vzali jsme si doklady totožnosti, nějaké věci a odešli jsme.

Izrael uvedl, že útočí na velitelství a zbrojní zařízení Hizballáhu, zatímco americká a izraelská média informovala, že cílem útoku byl šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh, ačkoli zdroj blízký skupině uvedl, že je „v pořádku“.

Výbuchy, které otřásly jižním Bejrútem, byly nejprudšími, které zasáhly baštu Hizballáhu od poslední války mezi Izraelem a Hizballáhem v roce 2006.

Izraelské obranné síly tvrdí, že zachytily další střely vypálené z Libanonu.


IDF na svém webu X uvedly, že k tomu došlo poté, co byla před krátkou dobou aktivována varování v několika oblastech na severu země, „v oblasti Samaří a v oblasti Menaše“.

    Bylo zjištěno pět odpalů, které překročily území Libanonu, většina odpalů byla zachycena.

Libanonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že nemocnice na jižním předměstí Bejrútu budou po silných izraelských úderech v oblasti evakuovány, a vyzvalo nemocnice v nezasažených oblastech, aby přestaly přijímat neurgentní případy.

V sobotním prohlášení ministerstvo vyzvalo nemocnice nezasažené izraelskými údery, aby „do konce příštího týdne přestaly přijímat neodkladné případy, aby byl vytvořen prostor pro příjem pacientů z nemocnic na jižních předměstích Bejrútu, které budou v důsledku vývoje agrese evakuovány“, uvedla agentura France-Presse.

Ministerstvo zdravotnictví zatím neposkytlo aktualizované údaje o počtu stávkujících.

Vlna náletů zasáhla v sobotu brzy ráno jižní předměstí Bejrútu, když Izrael zesílil útoky na Hizballáh po masivním úderu na velitelské centrum hnutí podporovaného Íránem, který byl zřejmě zaměřen na vůdce Hassana Nasralláha.


Svědci agentury Reuters slyšeli v sobotu před svítáním více než 20 náletů. Tisíce Libanonců opustily své domovy na jižních předměstích a shromáždily se na náměstích, v parcích a na chodnících v centru Bejrútu a v přímořských oblastech.

Izraelská armáda v sobotu brzy ráno uvedla, že asi 10 projektilů přeletělo z Libanonu na izraelské území a že „některé“ byly zachyceny. Byly zjištěny poté, co se v oblasti Horní Galileje rozezněly sirény, uvádí se ve vojenském prohlášení.

Po pátečním útoku, který byl zdaleka nejsilnějším izraelským útokem na Bejrút během téměř roční války s Hizballáhem a znamenal prudkou eskalaci konfliktu, následovalo v sobotu brzy ráno bezprecedentních pět hodin nepřetržitých úderů, uvedla agentura Reuters.

Poslední eskalace prudce zvýšila obavy, že by se konflikt mohl vymknout kontrole, což by mohlo přitáhnout Írán, hlavního podporovatele Hizballáhu, i Spojené státy.

Po pátečních těžkých úderech nebyl Nasralláhův osud bezprostředně potvrzen, ale zdroj blízký Hizballáhu agentuře Reuters řekl, že není k zastižení. Militantní skupina neučinila žádné prohlášení.

Libanonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že při pátečním útoku bylo zabito šest lidí a 91 jich bylo zraněno. Zdálo se, že počet obětí bude pravděpodobně mnohem vyšší,  záchranáři odklízeli trosky. Několik obytných domů ve čtvrti Haret Hreik se proměnilo v trosky a záběry z místa činu ukazovaly obrovské betonové desky završené hromadami pokrouceného kovu a trosek. Bylo vidět několik kráterů, do jednoho z nich spadlo auto.

Izraelská armáda předtím nařídila obyvatelům jižního Bejrútu evakuaci a varovala, že plánuje zasáhnout tři konkrétní budovy v oblasti. Izraelské obranné síly (IDF) zveřejnily mapu určitých oblastí Dahíje a uvedly, že obyvatelé „jsou povinni budovy okamžitě evakuovat a vzdálit se od nich na vzdálenost nejméně 500 metrů“.

Na páteční izraelský útok na Bejrút reagoval Hizballáh raketovou salvou na město Safed na severu Izraele, „v reakci na izraelské útoky na města, vesnice a civilisty“. Íránem podporovaná skupina oznámila další útoky na Karmiel a Sa'ar. Izrael se připravil na možnou odvetu ze strany libanonského Hizballáhu, ale i Jemenu a Íránu a vyzval obyvatele Golanských výšin, Safedu a Merom HaGalil, aby se zdržovali v blízkosti chráněných oblastí.

Izraelská armáda prohlásila, že při útocích stíhaček zabila velitele raketové jednotky Hizballáhu v jižním Libanonu Muhammada Alího Ismaila a jeho zástupce Hosejna Ahmeda Ismaila. IDF rovněž na X uvedly, že „spolu s nimi byli zlikvidováni další velitelé a teroristé Hizballáhu“.

Stovky rodin se po izraelských úderech a varování před evakuací nacpaly do vozidel a přes noc na sobotu uprchly z jižních předměstí Bejrút
u. Uprostřed noci se v běžně opuštěných ulicích hlavního města vytvořily zácpy, v mnoha z nich byla kvůli výpadkům proudu tma.

Joe Biden nařídil Pentagonu, aby „vyhodnotil a podle potřeby upravil“ americké síly na Blízkém východě, uvedl Bílý dům po pátečních útocích. Americký prezident již dříve v pátek uvedl, že USA o úderu „nevěděly ani se na něm nepodílely“.
Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua uvedl, že úder osobně schválil, a oznámil, že přerušil svou návštěvu USA a okamžitě se vrátí do Izraele.

Šéf zahraničních věcí Evropské unie Josep Borrell vyjádřil politování nad tím, že žádná mocnost, včetně USA, nedokáže Benjamina Netanjahua „zastavit“, a uvedl, že izraelský premiér se zdá být odhodlán rozdrtit bojovníky v Gaze a Libanonu.

Desetitisíce lidí protestovaly v íránských městech a v jemenském hlavním městě, aby odsoudily izraelské útoky na Libanon a Gazu, informovali novináři agentury France-Presse a státní média.

Údery přišly krátce po Netanjahuově bojovném projevu na Valném shromáždění OSN. Izraelský premiér se vykašlal na celosvětové výzvy k příměří v Libanonu a Gaze a místo toho odsoudil OSN jako „antisemitskou bažinu“ a trval na tom, že Izrael „vyhrává“ své války na mnoha frontách
. Mnoho národních delegací na protest ze sálu odešlo, když se ujal slova.

Generální tajemník OSN António Guterres zopakoval svou výzvu k příměří na Blízkém východě a řekl: „Gaza zůstává epicentrem násilí a Gaza je klíčem k jeho ukončení.“

Zdroj v angličtině ZDE

0
Vytisknout
2559

Diskuse

Obsah vydání | 1. 10. 2024