Izrael udeřil na centrum Bejrútu, počet obětí v Libanonu v neděli překročil 100

30. 9. 2024

čas čtení 9 minut
Hamás konstatuje, že jeho vůdce v Libanonu byl zabit; Izrael obviněn z útoku na centrum Bejrútu

Hamás uvedl, že Fateh Šerif Abú el-Amin byl zabit při izraelském útoku na jihu; bejrútská čtvrť Kola byla zasažena při pravděpodobně prvním izraelském útoku na centrum libanonského hlavního města od roku 2006.

Izrael obviněn z  útoku na centrum Bejrútu

Palestinská militantní skupina uvedla, že při izraelském útoku na centrum Bejrútu byli v pondělí časně ráno zabiti tři její vůdci. Byl to zřejmě být první úder izraelské armády na centrum libanonského hlavního města od roku 2006.

Lidová fronta pro osvobození Palestiny (PFLP), militantní skupina účastnící se boje proti Izraeli, uvedla, že při útoku v Bejrútu byli zabiti tři vysoce postavení představitelé, přičemž první záběry z místa činu ukazují dvě patra obytného domu zcela vyhozená do povětří a přihlížející běžící k budově.

Na ulici bylo vidět dvě těla ležící na střeše auta před budovou, která byla zřejmě vymrštěna silou výbuchu. Zvuk výbuchu byl slyšet po celém městě.

Izraelská armáda se k události bezprostředně nevyjádřila.

 

Šéf zahraniční politiky Evropské unie Josep Borrell svolává na pondělí mimořádnou neformální schůzku ministrů zahraničních věcí EU, aby projednali reakci EU na nejnovější eskalaci situace v Libanonu, uvedl v pondělí podle agentury Rueters mluvčí EU.

Nejnovější úder přišel v době, kdy OSN oznámila, že od poslední eskalace války uprchlo z Libanonu do Sýrie přibližně 100 000 lidí, a kdy CNN citovala nejmenovaného představitele Bidenovy administrativy, který uvedl, že USA změnily své vojenské postavení na Blízkém východě kvůli obavám, že by Írán mohl zaútočit na Izrael v reakci na páteční izraelský atentát na dlouholetého vůdce Hizballáhu Sajjida Hasana Nasralláha.

Útok v Bejrútu byl zaměřen na tři vysoce postavené představitele Lidové fronty pro osvobození Palestiny (PFLP), skupiny, která je spojována s řadou významných únosů letadel v 70. letech 20. století.

Pondělní nálet přišel poté, co libanonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že v neděli bylo při izraelských úderech po celé zemi zabito 105 lidí a dalších 359 bylo zraněno.
Za poslední dva týdny bylo podle něj zabito více než 1 000 Libanonců a 6 000 jich bylo zraněno, aniž by uvedlo, kolik z nich bylo civilistů. Vláda uvedla, že své domovy opustil milion lidí - pětina obyvatelstva.

Itay Blumental, který je vojenským zpravodajem izraelského kanálu 11, na sociálních sítích uvádí, že bezpilotní letoun, který izraelská armáda zachytila , byl zaměřen na infrastrukturu v plynovém poli Karish na moři.


Izrael v pondělí brzy ráno provedl nálet poblíž křižovatky Kola v centru Bejrútu, je to poprvé od roku 2006, kdy zasáhl Bejrút mimo jeho jižní předměstí. Zvuk výbuchu byl slyšet po celém městě
.

Křižovatka Kola je v Bejrútu oblíbeným referenčním místem, kde se shromažďují taxíky a autobusy, aby vyzvedly čekající cestující. První snímky z místa zásahu ukazovaly dvě patra bytového domu zcela vyhozená do povětří. Video ukazovalo přihlížející, jak běží k budově, a zmrzačené tělo ležící na chodníku před budovou, zřejmě vymrštěné silou výbuchu.

Před pondělním ranním úderem Izrael omezil své údery na hlavní město Libanonu na jeho jižní předměstí. Tento nálet zpochybnil, které oblasti Bejrútu jsou stále bezpečné před rozšiřující se izraelskou leteckou kampaní.

Podle svědků agentury Reuters úder zasáhl horní patro obytného domu ve čtvrti Kola. Bezpečnostní zdroj agentuře Reuters sdělil, že byli zabiti nejméně dva lidé. Oblast, kde k úderu došlo, je primárně sunnitskou čtvrtí s rušnou dopravní tepnou lemovanou obchody a obytnými domy.

Izraelská armáda se k události bezprostředně nevyjádřila.

Připomeňme, že podle libanonských úřadů bylo v neděli při izraelských náletech zabito nejméně 105 lidí. Vláda tvrdí, že milion lidí - pětina obyvatelstva - opustilo své domovy.s tisíce raket v regionu.
    
K úderu na centrum Bejrútu došlo v době, kdy do Libanonu v neděli večer přicestoval francouzský ministr zahraničí Jean-Noel Barrot,
který se tak stal prvním zahraničním diplomatem na vysoké úrovni, který Libanon navštívil od zintenzivnění izraelských náletů před týdnem.

Příjezd Barrota, který již dříve vyzval k okamžitému zastavení úderů, přišel v době, kdy ministerstvo zahraničí oznámilo, že v Libanonu byl zabit druhý francouzský občan, ačkoli podrobnosti nebyly jasné.

Po jednání o statusu francouzských občanů se Barrot v pondělí setká s představiteli včetně premiéra Nadžíba Mikátího. Má se také setkat s představitelem OSN 
Íránský prezident reaguje na údery Húsíů

Izraeli by nemělo být dovoleno, aby postupně útočil na země „osy odporu“ sdružené v Íránu, prohlásil v neděli íránský prezident Masúd Pezeškján.

Prezident se vyjádřil poté, co Izrael oznámil, že bombardoval húthijské cíle v Jemenu.

Pezeškian v komentáři, který přinesla státní média, uvedl, že by měl být podpořen Libanon.

„Libanonští bojovníci by v této bitvě neměli zůstat sami, aby sionistický režim [Izrael] neútočil na země Osy odporu jednu po druhé,“ řekl.

Při útoku, při němž byl v Bejrútu zabit vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh, byl zabit také zástupce velitele íránských Revolučních gard Abbás Nilforoushan.

„S takovými akcemi se nemůžeme smířit a nezůstanou bez odezvy. Je nutná rozhodná reakce,“ řekl Pezeškjan.

Šéfka Mezinárodního výboru Červeného kříže vyzvala země, aby se urychleně vrátily k dodržování mezinárodního práva, a poukázal na „počet zraněných a mrtvých během konfliktů v Gaze, Súdánu a na Ukrajině“.


Mirjana Spoljaricová v rozhovoru pro švýcarský deník Le Temps uvedla, že mezinárodní humanitární právo (MHP) je „systematicky pošlapáváno těmi, kdo vedou vojenské operace“.

MVČK je gestorem Ženevských úmluv, který se snaží působit jako neutrální prostředník v konfliktech.

Zjistil však, že jeho přístup k obyvatelstvu v nouzi je „stále více omezován“, uvedla Spoljaricová.

V pátek zahájil MVČK společně se šesti zeměmi - Brazílií, Čínou, Francií, Jordánskem, Kazachstánem a Jihoafrickou republikou - iniciativu, jejímž cílem je získat politickou podporu pro humanitární právo.

Ženevské úmluvy, přijaté v roce 1949 po druhé světové válce, „ztělesňují společné svědomí lidstva, hodnoty, které překračují hranice a vyznání“, uvedly ve společném prohlášení.

„Utrpení, jehož jsme dnes svědky v ozbrojených konfliktech po celém světě, je však důkazem, že jejich nejzákladnější pravidla nejsou dodržována a respektována.“

Iniciativa bude usilovat o vypracování konkrétních doporučení ohledně způsobů, jak předcházet porušování humanitárních pravidel a podporovat zvýšenou ochranu civilního obyvatelstva a civilní infrastruktury, uvedla IHRC.

Při izraelských úderech v Libanonu bylo zabito více než 100 lidí. V aktualizované zprávě zveřejněné v neděli večer libanonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že 105 lidí bylo zabito a dalších 359 zraněno.


Syrský prezident Bašár al-Asad přerušil mlčení k izraelskému atentátu na šéfa Hizballáhu Hasana Nasralláha. V neděli syrský státní deník Sana citoval Asada: „Jsme si jisti, že libanonský národní odpor bude tváří v tvář okupaci pokračovat na cestě boje a spravedlnosti a bude nadále podporovat palestinský lid v jeho boji za spravedlivou věc.“

Saúdská Arábie zdůraznila „nutnost zachovat svrchovanost a územní celistvost Libanonu“.
V prohlášení vydaném v neděli uprostřed izraelských smrtících náletů saúdskoarabské ministerstvo zahraničí uvedlo, že „s velkým znepokojením sleduje vývoj situace v Libanonu“.

Ministerstvo zdravotnictví vedené Húsíi uvedlo, že při náletech na jemenský přístav Hodeidah byli zabiti nejméně čtyři lidé a 29 jich bylo zraněno
. K úderům došlo v době, kdy Izrael útočil na další cíle v Libanonu.

Ačkoli izraelské nálety zasáhly Jemen již dříve v reakci na útoky bezpilotních letounů a raket, jedná se zřejmě o největší izraelský nálet na Jemen, který zahrnoval velký počet letadel a zasáhl až 10 cílů.
Záběry z Hodeidy ukazovaly části města pokryté mohutnou vrstvou prachu a v dálce mohutné exploze.

Zdroj v angličtině ZDE

0
Vytisknout
2815

Diskuse

Obsah vydání | 3. 10. 2024