Čínské banky začaly odmítat spolupráci s prodejci na ruských trzích

2. 10. 2024

čas čtení 3 minuty
Čínské banky začaly častěji odmítat platby zákazníkům, kteří nakupují zboží pro ruské trhy v Číně. V lednu až srpnu 2024 představovala Čína 51,1 % všech přeshraničních plateb uskutečněných prodejci domácích internetových obchodů. To je o 16,7 procentního bodu méně než ve stejném období loňského roku, ukázala studie společnosti Modulbank a PRO Wildberries Center for Entrepreneurship Development and Support.

Říká se, že zpočátku čínské banky komplikovaly platby z Ruska za elektroniku, ale pak se to rozšířilo na další skupiny zboží. "Nyní je obtížné uzavírat přeshraniční vyrovnání pro nákup zboží každodenní potřeby v Číně, včetně oblečení a potravin," potvrdil Maxim Silin, individuální podnikatel z Chabarovsku.

Je možné přivézt velkoobchodní zboží do Blagověščenska z Hanghe (nejbližší čínské město od hranic s Ruskou federací) za pár hodin, ale zároveň čínské banky převádějí držiteli produktu zálohovou platbu téměř dva týdny, řekl místní prodejce Konstantin Kirsanov.

Podíl Turecka na přeshraničních platbách prodávajících v lednu až srpnu 2024 se přitom příliš nezměnil: 6,7 % oproti 6,2 % ve stejném období roku 2023. Turecké banky, stejně jako čínské finanční instituce, se obávají sekundárních sankcí ze strany Západu a často odmítají provádět platby.

Na tomto pozadí se podíl Běloruska na celkovém objemu přeshraničních plateb prodejců na ruských tržištích téměř ztrojnásobil, podíl Arménie se zečtyřnásobil a podíl Kyrgyzstánu se zvýšil pětinásobně, uvádí studie. V procentuálním vyjádření je však podíl těchto zemí stále nízký: Například na Bělorusko připadalo v lednu až srpnu 2024 11,7 % plateb, na Kyrgyzstán 9,6 %, na Arménii 3,6 %.

"Při vypořádání se zeměmi SNS nejsou žádné problémy. Kromě toho se velký objem vypořádání provádí v ruských rublech," říká Světlana Godlina, členka představenstva Modulbank.

Prodejci také začali nabízet více produktů ruské výroby, říká Anna Ničková, zakladatelka oděvní značky DNK Russia. Sloučená společnost Wildberries and Russ uvedla, že v lednu až červnu letošního roku činil podíl ruského zboží zakoupeného na tržištích 41,7 % z celkového obratu. O rok dříve celkový podíl těchto produktů na celkových prodejích nepřesáhl 1 %.

Již dříve byl ruský obchod s Čínou komplikovaný kvůli odmítnutí čínských bank přijímat platby od ruských společností. Stalo se tak poté, co byl zaveden 12. balíček sankcí EU proti Rusku a americký prezident Joe Biden vydal dekret, který umožňuje americkému ministerstvu financí uvalit omezení na banky třetích zemí za spolupráci a pomoc ruskému vojensko-průmyslovému komplexu, jakož i sankcionovaným společnostem.

Zároveň se podle Generální celní správy Čínské lidové republiky v lednu až červnu letošního roku obchodní obrat mezi Čínou a Ruskem zvýšil o 1,6 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2023 a činil 136,67 miliardy dolarů.

Zdroj v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
1651

Diskuse

Obsah vydání | 3. 10. 2024