Rusko kvůli potížím s platbami přijímá místo peněz mandarinky

4. 10. 2024

čas čtení 2 minuty
Ruské společnosti zavedly systém barterového obchodu s Pákistánem, aby usnadnily ekonomickou výměnu bez potřeby peněžních transakcí, když se snaží překonat problémy s platbami souvisejícími se západními sankcemi vůči Moskvě.

Alternativní obchodní dohoda byla podepsána na prvním pákistánsko-ruském obchodním a investičním fóru v Moskvě. Podle ruského státního média TASS bude první ruskou společností, která tento mechanismus použije, společnost Astarta-Agrotrading, která bude Pákistánu dodávat cizrnu a čočku. Pákistánská obchodní společnost Meskay + Femtee na oplátku poskytne mandarinky a rýži.

Podle podmínek dohody bude Rusko vyvážet 20 000 tun cizrny, zatímco Pákistán dodá ekvivalentní množství rýže. Další kontrakt stanoví, že Rusko pošle 15 000 tun cizrny a 10 000 tun čočky výměnou za 15 000 tun mandarinek a 10 000 tun brambor.

Podle Násira Hámida, náměstka pákistánského ministra obchodu, byl barterový systém vytvořen kvůli "potížím se vzájemnými platbami".

Zatímco měnové transakce jsou pod stále větší kontrolou kvůli mezinárodním sankcím proti Rusku v odvetě za jeho invazi na Ukrajinu, barterová schémata nabízejí společnostem způsob, jak obejít komplikace přímou výměnou zboží, nikoli bankovním platbami. Takové dohody pomáhají vyhnout se pozornosti monitorovacích organizací, které mají za úkol zajistit dodržování sankcí.

Nejedná se o první ruský průzkum barterového obchodu jako řešení platebních problémů. V srpnu agentura Reuters uvedla, že Rusko jednalo s Čínou o obnovení barterového obchodu, zejména s kovy a zemědělskými produkty. Tento projekt však jen pomalu nabírá na síle, protože jednotlivé společnosti se snaží uspokojit specifické potřeby obou stran.

Barterové dohody byly mezi Pekingem a Moskvou běžné před rozpadem Sovětského svazu a pokračovaly až do 90. let.

V květnu ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching uspořádali třídenní summit, na kterém byl hlavním bodem jejich diskusí boj proti americkým sankcím na vzájemné platby.

Kromě barterových obchodů Rusko a Čína také pracují na vytvoření překlenovacího platebního systému BRICS. Rozvíjející se trhy mají obecně zájem o vytvoření alternativních platebních systémů, i když se očekává, že budou funkční nejdříve v roce 2028.

Zdroj v angličtině: ZDE

1
Vytisknout
1173

Diskuse

Obsah vydání | 8. 10. 2024