37 procent Čechů by volilo Trumpa!!! Jen 43 procent Harrisovou

3. 11. 2024 / Jiří Hlavenka

čas čtení 2 minuty

Tak co, jak to dopadne?

Výše zveřejněný graf je velmi zajímavý. Vlna od Kamaly k Donaldovi naprosto přesně kopíruje tyto charakteristiky:

- od zemí s vysokou životní úrovní obyvatel (!!) k zemím s nízkou životní úrovní obyvatel
- jinými slovy od zemí bohatých k chudým
- od zemí s vysokou úrovní demokracie a právního řádu k zemím se slabou, částečnou až mizivou úrovní demokracie a právního řádu
- od zemí, kde populace má vyšší důvěru ve stát, systém a demokracii, k zemím, které mají vysokou nedůvěru ve stát a systém, a hledají spásu v silném vůdci
- od zemí, které mizivě či vůbec nepodléhají ruskému vlivu až po země, které už lze považovat za vazaly Ruska.. a Rusko samo.

Toto je až neuvěřitelné.

K tomu Albín Sybera:
Zajímavé - tady se taky ukazuje, že rozdíly mezi českou a slovenskou společnosti nejsou až tak velké - mělo by to být obrovské varování před českými volbami 2025, ale možná už je pozdě s tím něco dělat.

Bohumil Kartous:  Malé rozdíly v přijímání Donalda Trumpa nevysvětlí velmi rozdílnou trajektorii, ale obecně fakt, že to tak je, ukazuje na tu odpornou společenskou demenci, v níž se tedy PPF, Tykač a spol. snaží podnítit tu falešnou konzervativní náladu.

 A nyní, kdo vyhraje? Samozřejmě že přání je otcem myšlenky, ale přesto si myslím, že Kamala Harris vyhraje. Statistiky v rozhodování vůbec nehrají roli, protože rozdíl je titěrný a navíc jsem přesvědčený, že jsou málo vypovídající: že lidé něco jiného říkají a jinak budou volit. Atmosféra je extrémně vyhrocená a na odpovědi z výzkumů nelze spoléhat.

Proč Kamala Harris? Volby 2016 dopadly překvapivě oproti průzkumům (ty jasně favorizovaly Hillary Clinton). Ukázalo se pak, že nemalá část voličů se styděla za to, že dá hlas Trumpovi a neodpovídala v průzkumech upřímně nebo odmítala odpovědět. Ale šli a volili.

Dnes, myslím, je situace jiná. Trumpovi příznivci jsou naprosto zmobilizovaní a nejenom že se za svou volbu nestydí, ale naopak ji dávají hlasitě najevo - i s tím, že říkají, že "v jejich okolí není nikdo kdo by volil Kamalu", agresivně vystupují vůči voličům protistrany. Ve shodě s šéfem, který své "nepodporovatele" označuje za nepřátele a hmyz a podobně.

Takže myslím, že teď to máme v obráceném gardu. Že ti, kteří se rozhodli volit Kamalu, necítí potřebu odhalovat svou hruď a křičet to nahlas. Proč chodit do konfliktu s agresivním, militantním protivníkem? Ale hlasy tam hodí - v tom už jim nikdo nemůže zabránit.

Co myslíte vy?

3
Vytisknout
2849

Diskuse

Obsah vydání | 6. 11. 2024