Evropský parlament navrhl, aby EU vytvořila bezpečnostní a obrannou unii
6. 11. 2024
Evropská unie by měla vytvořit svou vlastní bezpečnostní organizaci, která by doplňovala NATO, řekla předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová.6. 11. 2024
V dokumentu se uvádí, že EU nebyla připravena ani na pandemii COVID-19, ani na ruskou agresi proti Ukrajině a musí přejít "od reaktivních opatření k proaktivní připravenosti". V rámci této strategie EU doporučuje, aby občané měli v případě nouze zásobu základních položek a produktů na 72 hodin.
Autoři zprávy radí evropským státům, aby svým občanům poskytovaly poradenství ohledně zásobování, evakuace a přístupu k nouzovým službám. Dokument mimo jiné doporučuje zásobit se jídlem, nápoji, léky, baterkami a rádii na baterie.
Tato doporučení mají za cíl připravit občany EU na různé mimořádné události – od nové pandemie až po extrémní povětrnostní podmínky nebo ozbrojenou agresi. Dokument uvádí, že případná vojenská invaze Ruska je jednou z hlavních hrozeb.
"Nemáme jasný plán, co bude EU dělat v případě ozbrojené agrese proti nějakému členskému státu. Hrozba války vycházející z Ruska zpochybňuje bezpečnost Evropy a nutí nás považovat tuto otázku za ústřední prvek naší připravenosti, přičemž nezapomínáme na přípravu na další vážné hrozby," uvádí zpráva.
Zpráva rovněž navrhuje řadu opatření, včetně vyčlenění nejméně 20 % celkového rozpočtu EU na posílení bezpečnosti a připravenosti na krize. Kromě toho navrhuje zvýšit výměnu zpravodajských informací mezi státy.
Na konci září analytici z Amerického institutu pro studium války (ISW) napsali, že ruské úřady začínají připravovat veřejné mínění na možný útok na pobaltské země pod záminkou ochrany Kaliningradské oblasti, ruské enklávy v severozápadní Evropě, obklopené zeměmi NATO. O takových přípravách svědčí prohlášení prezidenta Vladimira Putina na setkání s hlavami regionů.
V rozhovoru prostřednictvím videospojení s gubernátorem Kaliningradské oblasti Alexejem Besprozvannyčem Putin řekl, že v regionu, kde žije více než milion lidí, existují "problémy". Putinovy výroky jsou "zaměřeny na domácí publikum" a mohou naznačovat, že "připravuje půdu pro budoucí agresi proti pobaltským státům pod záminkou ochrany Kaliningradské oblasti," píše ISW.
O přípravách Kremlu na "velkou válku" s NATO v budoucnu může podle ISW svědčit i reforma vojensko-administrativního rozdělení země, kterou Putin provedl v únoru. Podle prezidentského dekretu byly v Rusku znovu vytvořeny Moskevský a Leningradský vojenský okruh, které byly zrušeny na počátku roku 2010.
Tyto inovace, jak napsali experti ISW, jsou zaměřeny na "konsolidaci kontroly nad ruskými operacemi na Ukrajině v krátkodobém a střednědobém horizontu", stejně jako na "přípravu na rozsáhlou nejadernou válku proti NATO v dlouhodobém horizontu".
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse