Izraelské demoliční týmy likvidují v Libanonu celé vesnice a odstraňují „jakékoli známky života”

7. 11. 2024

čas čtení 4 minuty

„Jedná se o politiku spálené země, což je závažné porušení Ženevských konvencí,“ řekl jeden z reportérů. 

Počet obětí třináctiměsíčního izraelského útoku na Libanon překročil 3 000. Analýzy satelitních snímků, které v posledních dnech zveřejnilo několik médií, odhalily, že téměř čtvrtina všech budov v 25 obcích na jihu země byla zničena nebo poškozena v rámci brutální divoké kampaně, která zanechala celé vesnice v troskách, informuje Brett Wilkins na webu Commondreams. 

Satelitní snímky, které zkoumaly deníky Washington Post, Reuters a Financial Times, ukázaly rozsáhlou zkázu způsobenou izraelským bombardováním a řízenou demolicí měst a vesnic, jejichž mnozí obyvatelé patří mezi více než 1,2 milionu lidí, kteří byli válkou nuceně vysídleni. 

„Jsou tu krásné staré domy, stovky let staré,“ řekl agentuře Reuters starosta Meiss al-Jabal Abdulmonem Choukeir. „Město zasáhly tisíce dělostřeleckých granátů, stovky náletů. Kdo ví, co bude na konci ještě stát?“ 

Místní obyvatelka Meiss al-Jabal Fatima Ghoul řekla deníku Washington Post, že ve městě s osmi tisíci obyvateli „všechno lehlo popelem“. Záběry, které v pondělí kolovaly na sociálních sítích, ukazovaly, jak se velké části vesnice, která byla obydlena po mnoho set let, proměnily v prach při současné sérii demoličních výbuchů. 

Podle deníku Post satelitní snímky z Kfar Kily ukazují čerstvě přeměněnou půdu v místech, kde kdysi stávaly olivové háje, což naznačuje, že izraelské síly provedly vyklízecí akci. Hlavní silnici ve městě lemují desítky rozdrcených budov. Zkáza je nejintenzivnější v blízkosti izraelských hranic. Snímky ukazují, že zdecimována jsou také centra v nedalekých obcích Ajta al-Šab, Mhaibib a Ramyeh. 

Videa zveřejněná na sociálních sítích ukazují sérii řízených výbuchů v nejméně 11 vesnicích. Na videu zveřejněném 22. října na serveru X je vidět, jak po výbuchu v jediném okamžiku spadne půl tuctu budov a 400 let starou vesnici Ayta al-Shab pokryjí oblaka prachu a trosek. Na záběrech z dronu zveřejněných na internetu následujícího dne vlaje nad městem izraelská vlajka - nyní proměněným v moře polámaných stromů a zříceného betonu. 

Na jednom videozáznamu ověřeném deníkem Post vojáci IDF jásají nad demolicí mešity ve vesnici Dharya, přičemž jeden z vojáků zakřičí: „To je ale okamžik!“, zatímco ostatní zpívají náboženskou píseň. 

Náboženské a kulturně významné budovy jsou chráněny mezinárodním právem. Taktika spálené země a nepřiměřené útoky jsou podle mezinárodního práva válečnými zločiny. 

Mluvčí Izraelských obranných sil prohlásil, že IDF vyhlazují libanonská města a vesnice, protože Hizballáh - politická a polovojenská skupina sídlící v Libanonu - mění „civilní vesnice v opevněné bojové zóny“. Hizballáh toto obvinění odmítl. 

Generál libanonských ozbrojených sil ve výslužbě Akram Kamal Srawi řekl listu Financial Times, že „existují dva důvody, proč Izrael používá tuto detonační strategii“. 

Prvním důvodem je podle něj to, že si IDF čistí cestu pro případnou hlubší invazi do Libanonu. 

„Druhým důvodem je, že Izrael přijal strategii spálené země, aby prostřednictvím těchto detonací vedl psychologickou válku proti základnám Hizballáhu a oslabil podporu této skupiny - což nikdy nebude fungovat,“ dodal.

Izrael začal útočit na Libanon téměř ve stejné době, kdy zahájil válku v Gaze v reakci na útok na Izrael vedený Hamásem 7. října 2023. Hizballáh vypálil na Izrael nejméně stovky raket a dalších projektilů v rámci vytrvalé, ale rozvážné kampaně solidarity s Gazou, kde izraelské bombardování, invaze a obléhání zanechaly více než 155 000 mrtvých, zmrzačených nebo nezvěstných Palestinců a další miliony vysídlených, hladovějících a nemocných ve válce, kterou Mezinárodní soudní dvůr vyšetřuje jako možnou genocidu. Při přeshraničních útocích Hizballáhu byly zabity nebo zraněny nejméně desítky Izraelců. 

Kromě nejméně 3 002 lidí zabitých izraelskými útoky bylo podle libanonského ministerstva zdravotnictví zraněno více než 13 000 dalších osob. Ministerstvo nerozlišuje mezi bojovníky Hizballáhu a civilisty. Kritici tvrdí, že to nedělají ani IDF. 

 

Celý článek v anglickém originále ZDE

 

0
Vytisknout
1301

Diskuse

Obsah vydání | 8. 11. 2024