Británie po změně vlády přestala dodávat letecké střely na Ukrajinu

11. 11. 2024

čas čtení 3 minuty
Vztahy mezi Kyjevem a Londýnem se zhoršily od loňského léta, kdy se ve Velké Británii dostala k moci vláda Labour Party, uvedli vysocí ukrajinští představitelé v rozhovoru pro The Guardian - a vyjádřili nespokojenost s tím, že Británie nedodala další střely dlouhého doletu.

Kyjev je podle nich zklamaný, že britský premiér Keir Starmer ještě nenavštívil Ukrajinu, přestože od jeho nástupu do funkce uplynuly čtyři měsíce. Ukrajina přitom nevidí smysl v případné návštěvě Starmera, pokud neslíbí doplnit zásoby střel Storm Shadow.

"Nedává smysl, aby přijel jako turista. O možné Starmerově návštěvě diskutujeme od srpna. Byly navrženy různé termíny, ale žádný se neuskutečnil. Cestu několikrát odložil," řekl jeden z vysoce postavených představitelů administrativy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Kyjev je nespokojen s nedostatkem vojenské pomoci ze strany Spojeného království na pozadí rychlého postupu ruské armády na východní frontě. Ukrajinští velitelé uvedli, že jsou v palebné síle mnohem horší než nepřítel. Hlavní stížností Ukrajiny na Spojené království je, že nedodalo další střely ze svých zásob, a to ani pro údery proti cílům na Krymu a dalších okupovaných územích Ukrajiny.

"To se neděje. Starmer nám nedává zbraně dlouhého doletu. Situace není stejná jako v době, kdy byl premiérem Rishi Sunak. Vztahy se zhoršily," řekl další ukrajinský představitel.

Další informovaný ukrajinský zdroj upřesnil deníku The Guardian, že počet střel dlouhého doletu dodaných z Francie a Velké Británie se oproti roku 2023 snížil. Poslední úder s použitím Storm Shadow byl podle ukrajinské armády proveden 5. října na ruská velitelská stanoviště.

"Věděli byste, kdyby nám Spojené království dodalo nové střely dlouhého doletu, protože bychom je použili k útokům na ruské cíle. To neděláme," dodal zdroj.

Naposledy se Starmer a Zelenskyj setkali na summitu v Budapešti na začátku listopadu. Britský premiér řekl, že podpora Londýna je "neochvějná". Ukrajinský prezident nicméně vyjádřil zklamání z dialogu mezi oběma hlavami států.

"Důležitým prvkem plánu vítězství je poskytnout Ukrajině zbraně dlouhého doletu a poskytnout povolení k jejich použití proti vojenským cílům na ruském území," napsal Zelenskyj na svých sociálních sítích.

Ukrajinští představitelé objasnili, že setkání mezi Zelenským a Starmerem v Maďarsku nevedlo k "žádnému pokroku" v otázce dodávek střel.

Spojené království je po Spojených státech a Německu třetím největším poskytovatelem vojenské pomoci Ukrajině. Částka, kterou Spojené království přislíbilo od roku 2022, je 12,8 miliardy liber, z toho 5 miliard je finanční a humanitární pomoc a 7,8 miliardy vojenská.

Minulý pátek Starmer jmenoval Jonathana Powella do funkce poradce pro národní bezpečnost. Dříve obhajoval mírové rozhovory, což vedlo odborníka na Ukrajinu a historika Labour Party k tvrzení, že jeho jmenování by mohlo zvýšit tlak na Kyjev ohledně dialogu s Moskvou.

"Samozřejmě, že v určitém okamžiku musí dojít k mírové smlouvě, ale pro Trumpa a Powella je důležité zastavit nepřátelství, což není totéž jako mír," vysvětlil profesor Brian Brivati.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1109

Diskuse

Obsah vydání | 14. 11. 2024