Rusko evakuovalo vojenskou flotilu ze Sýrie
4. 12. 2024
Ráno 2. prosince opustil Tartús tanker Jelňa, který je důležitý pro udržení ruských sil ve Středozemním moři. Ostatní lodě mohly opustit základnu s ním. Celkem má ruské námořní uskupení v Sýrii pět lodí a jednu ponorku. Patří mezi ně dvě fregaty třídy Admirál Gorškov, jedna fregata třídy Admirál Grigorovič, vylepšená ponorka třídy Kilo a dvě podpůrná plavidla.
"Existuje reálná možnost, že stažení souvisí se zhoršující se situací v Sýrii," píše námořní analytik Droxford Maritime. Po stažení ruských lodí může být námořní základna v Tartúsu opuštěna a Rusko podle Naval News s největší pravděpodobností pošle lodě do Baltského moře. Po cestě se mohou zastavit v Alžírsku nebo Libyi.
Zároveň, pokud se Rusko rozhodne ponechat si svou základnu v Tartúsu, bude tam muset poslat velké posily, ale jejich přesun bude trvat týdny.
Námořní základna v Tartúsu na středomořském pobřeží Sýrie je strategickým zařízením Ruska. Námořnictvo SSSR zde sídlilo od roku 1971, ale po rozpadu země byly lodě staženy. Ruská armáda se do Tartúsu vrátila v roce 2012, kdy se Moskva rozhodla zasáhnout do občanské války v Sýrii a postavila se na stranu prezidenta Bašára Asada. Před invazí na Ukrajinu Rusko posílilo svou vojenskou přítomnost v Tartúsu, aby čelilo letadlovým lodím NATO ve Středozemním moři.
Koncem listopadu zahájily tisíce syrských rebelů, vedených odštěpenou skupinou al-Kájdy Haját Tahrír aš-Šám (HTS), ofenzívu z provincie Idlib. Během několika dní se jim podařilo dosáhnout druhého největšího syrského města, Aleppa, a obsadit jeho centrum. Rebelové také postoupili směrem k dalšímu velkému městu, Hamá, jižně od Aleppa. Podařilo se jim tak po cestě dobýt desítky dalších měst.
Ve stejnou dobu rebelové zveřejnili video svého vůdce Abú Muhammada al-Julaniho, který řekl, že jeho bojovníci si neodpočinou, "dokud nedosáhnou srdce Damašku" – hlavního města Sýrie. Na tomto pozadí Asad požádal o pomoc své spojence – Rusko a Írán, které jsou zaneprázdněny vlastními vojenskými konflikty: s Ukrajinou a Izraelem.
Syrská armáda popírá úspěchy rebelů a říká, že přemisťuje síly a připravuje se na zahájení protiútoku podporovaného ruskými bojovými letadly. Poté byly město Idlib a pozice HTS v provinciích Aleppo a Hamá vystaveny ruským náletům.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse