Severní Korea předala Rusku sto samohybných děl a raketometů
4. 12. 2024
čas čtení
2 minuty
KLDR předala Rusku více než 100 dělostřeleckých systémů, včetně samohybných děl M-1989 Koksan a raketometů M-1991, řekl Forbesu Andrij Kovalenko, šéf Centra pro boj proti dezinformacím NSDC.
Jak uvádí deník, M-1991 je vybaven raketami ráže 240 milimetrů o hmotnosti 85 kilogramů. Jejich dostřel je 60 kilometrů. M-1991 je lepší než většina dělostřeleckých systémů v ukrajinském arzenálu, s výjimkou amerických HIMARSů.
Ruská armáda může pomocí těchto zbraní ostřelovat Charkov ze svého území.
Severokorejští vojáci ukrývají své M-1991 v horských opevněních podél demilitarizované zóny mezi oběma Korejemi. V případě války mohou tato zařízení ostřelovat Soul, který je vzdálen jen 59 kilometrů od demilitarizované zóny. Podle Centra pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu, D.C., je M-1991 "klíčovým způsobem, jak KLDR udržuje Soul a Jižní Koreu v ohrožení".
Jak již bylo známo, Pchjongjang předal ruské armádě dělostřelecký systém M-1989 Koksan. Ty mají dělo ráže 170 milimetrů a jejich dostřel je 40 kilometrů s konvenčními granáty a 60 kilometrů s raketovými.
M-1989 je známý svou pomalou rychlostí nabíjení jeden až dva náboje za minutu. V podmínkách skutečných nepřátelských akcí byly použity pouze jednou - během íránsko-irácké války v 90. letech.
Letos v létě ukrajinské jednotky zaznamenaly přítomnost severokorejských protitankových systémů Bulsae-4 mezi ruskými jednotkami účastnícími se ofenzívy v Charkovské oblasti. Dříve KLDR dodávala Rusku pouze dělostřelecké granáty a omezený počet raket.
Podle odhadů generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny mohla ruská strana od začátku války ztratit více než 20 tisíc dělostřeleckých systémů. Pravděpodobné zvýšení dodávek z KLDR by mohlo být součástí dohody o strategickém partnerství podepsané Kim Čong-unem a Vladimirem Putinem, píše Institut pro studium války (ISW).
Podrobnosti v angličtině: ZDE
1660
Diskuse