![](https://img.blisty.cz/img/-18191.jpg?id=-18191&size=450&mg=0)
Jake Sullivan říká, že USA nebudou „plakat“ kvůli tlaku, kterému čelí Sýrie ze strany bojovníků vzešlých z Al-Káidy
5. 12. 2024
Jake Sullivan připustil, že skupina Haját Tahrír al-Šám, která vede ofenzívu v Aleppu, byla USA označena za teroristickou skupinu.
Americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan v neděli prohlásil, že USA nebudou „plakat“ nad tlakem, kterému syrská vláda a její spojenci čelí v důsledku ofenzívy v Aleppu vedené Haját Tahrír al-Šám (HTS), odnoží al-Káidy.
Sullivan uznal, že HTS „USA klasifikovaly jako teroristickou organizaci“, a uvedl, že Spojené státy mají „skutečné obavy ohledně záměrů a cílů této organizace“.
Dodal však: „Zároveň samozřejmě nepláčeme nad tím, že Asadova vláda podporovaná Ruskem, Íránem a Hizballáhem čelí určitému druhu tlaku.“
HTS se zmocnila Aleppa po překvapivé ofenzivě, která byla zahájena minulou středu a která přišla poté, co Izrael zesílil letecké údery na Sýrii, píše na webu Antiwar Dave DeCamp.
Američtí představitelé se v minulosti neostýchali dát přednost HTS a jejímu vůdci Abú Muhammadovi al-Džawlánímu před ostatními frakcemi v Sýrii. James Jeffrey, americký diplomat, který v letech 2018-2020 působil jako zvláštní vyslanec pro Sýrii v Trumpově administrativě, v rozhovoru z roku 2021 uvedl, že HTS je „přínosem“ pro strategii USA v Idlíbu, severozápadní syrské provincii, která je pod kontrolou HTS od roku 2017.
„Jsou nejméně špatnou možností z různých možností v Idlíbu. Idlíb je jedním z nejdůležitějších míst v Sýrii, což je v současné době jedno z nejdůležitějších míst na Blízkém východě,“ konstatoval Jeffrey.
Džawlání byl dříve vůdcem Fronty an-Nusrá, což byla pobočka al-Káidy v Sýrii. V roce 2016 Džawlání veřejně oznámil, že se s al-Káidou rozchází, a změnil název své skupiny na Džabhat Fatah aš-Šám, která se v roce 2017 spojila s dalšími islamistickými skupinami a vytvořila HTS.
Džawláního kampaň za změnu značky byla součástí snahy získat větší podporu Západu. Jeffrey uvedl, že byl s Džawláním a HTS v pravidelném kontaktu, když pracoval jako vyslanec USA v Sýrii. Jeffrey uvedl, že typická zpráva od Džawláního zněla takto: „Tohle děláme. Toto jsou naše cíle. Nejsme pro vás hrozbou.“
Jeffrey podotkl, že Džawlánímu odpověděl: „Nemohu než souhlasit. ... Informujte mě co nejčastěji.“
Al-Káida a další extremistické skupiny tvořily po vypuknutí války v roce 2011 významnou část opozice proti Asadovi. V roce 2012 Jake Sullivan, který v té době pracoval jako poradce tehdejší ministryně zahraničí Hilary Clintonové, v e-mailu zveřejněném serverem WikiLeaks své šéfce sdělil, že „AQ (al-Káida) je v Sýrii na naší straně“.
Celý článek v angličtině ZDE
Diskuse