Moskevský tisk: "Asad ušol, a my ostalis'"
11. 12. 2024
čas čtení
4 minuty
Steve Rosenberg, reportér BBC v Moskvě, shrnuje reakce moskevského tisku na porážku Asadova režimu v Sýrii:
One Russian paper today on Syria: “The whole system of Russia’s Middle East presence has in the blink of an eye turned into a bygone political era. This is a lamentable, agonizing fact that can't be denied or understated. But no reason for an emotional outburst.” #ReadingRussia pic.twitter.com/benUXnxH3H
— Steve Rosenberg (@BBCSteveR) December 10, 2024
Asadův pád nadále znepokojuje ruské noviny. Dnešní Moskovskij Komsomolec tvrdí, že události v Sýrii jsou sice pro Rusko velmi špatné, ale Moskva by se měla dívat do budoucnosti, ne do minulosti:
„Rusko si nemůže dovolit věnovat se svému národnímu sportu, jímž je lomení rukama a truchlení. Celý systém ruské přítomnosti na Blízkém východě, který byl budován posledních deset let a do něhož byly investovány velmi značné prostředky, se v mžiku změnil v minulou politickou epochu. To je politováníhodná, zneklidňující a mučivá skutečnost, kterou nelze popírat ani bagatelizovat. Není to však důvod k dlouhým emocionálním výlevům. Na to Rusko prostě nemá čas.“
Proč ne?
Inu, tím se dostáváme k jednomu z hlavních argumentů, který ruská média prosazují právě teď po pádu Asada, aby minimalizovala rozpaky Moskvy. Rusko se prý musí soustředit na válku na Ukrajině, do rozhodující fáze nyní vstupuje krize, která je pro naši zemi daleko a daleko důležitější než situace na Blízkém východě, totiž konflikt na Ukrajině a pak další argument, který tento týden často vidíme, že za to, co se stalo, může Asad, nikoli Rusko.
„Rusko samozřejmě ne z politického altruismu, ale ve vlastním zájmu dalo Asadovu režimu druhý život. Ale místo toho, aby se poučil, když se jeho moc poprvé rozložila, se bývalý syrský vůdce zřejmě rozhodl, že takové dary budou trvat věčně. Posledních několik dní ukázalo, že se Asadův režim proměnil v prázdnou skořápku."
Pak ale autor tvrdí, že navzdory všemu Rusko stále myslí ve velkém:
"Moderní Rusko je mocnost, která si zachovává globální ambice. Ukrajinský konflikt, který odvedl pozornost Moskvy od Sýrie, ukazuje vážné záměry Ruska jako velmoci a globálního hráče.“
To je ale velmi kontroverzní linie: Takzvaná speciální vojenská operace Ruska na Ukrajině vůbec neproběhla podle plánu a místo toho se změnila v krvavou tříletou válku.
„Po pádu Asada ztratila Moskva značný, velmi značný počet politických trumfů. Ale ostatní země ji stále potřebují, chtějí s ní mít kontakty. Turecko, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Írán a všechny ostatní klíčové mocnosti v regionu i mimo něj stále potřebují Rusko, i když už možná ne tolik jako před několika týdny. Jak Rusko využije toho, že je po něm poptávka? To ukáže teprve čas.“
Zde je zcela jasně vidět, že Rusko má tu palčivou touhu být uznáváno jako globální mocnost, globální hráč. A přesto Ukrajina Rusům nevyšla podle plánu, stejně jako Sýrie.
Deník Kommersant poukazuje na to, že pro Rusko je v Sýrii nejnaléhavější otázkou zachování jeho vojenských základen v Tartusu a Chamímu. „V ruském parlamentu se objevily hlasy, které tvrdí, že Moskva si zachová svou vojenskou přítomnost v zemi, nicméně. taková jistota neexistuje."
Tento odborník na Blízký východ píše, že navzdory signálům z Damašku o tom, že si nepřeje poškodit vztahy s Kremlem, není příliš důvodů k optimismu. "Lidé, kteří se v Sýrii dostali k moci, pravděpodobně nezapomenou na ruské nálety. A Moskva si pravděpodobně nebude chtít koupit přátelství výměnou za velkorysou pomoc při obnově země.“
1641
Diskuse