Státní duma vyzvala k udělení ruského občanství Bašáru al-Asadovi

11. 12. 2024

čas čtení 2 minuty
Bývalý syrský prezident Bašár al-Asad, který získal azyl v Rusku, by měl dostat ruské občanství, řekl Alexej Žuravljov, první místopředseda obranného výboru Dumy.

"Rusko zachází se všemi svými spojenci humánně, i když jsou poraženi, a to je mimochodem kardinální rozdíl oproti Spojeným státům, které velmi rychle posílají bývalé přátele do šrotu. Proto, pokud se Janukovyčovi již podařilo získat ruské občanství, tak proč ho nedat Asadovi, který se vším tím negativním postojem k němu nyní stále udělal pro Rusko docela dost," uvedl Žuravljov.

Asadovi příbuzní a přátelé v roce 2019 koupili nejméně 19 bytů v Moskvě v celkové hodnotě 40 milionů dolarů.

Další čtyři domy koupili bratranci bývalého prezidenta. Transakce byly prováděny za pomoci offshore společností, na které byly nemovitosti oficiálně zaregistrovány. 18 apartmánů se nachází v komplexu City of Capitals, další je ve věžovém domě Federation Tower. Rozloha nejmenšího bytu je 102 m2, největší má 1243 m2.

Jak uvádí Novaja Gazeta, Asad není jediným politikem, kterému Moskva nabídla ochranu. Například bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč uprchl do Ruska v únoru 2014 po Euromajdanu v Kyjevě. Nadále pobývá v Rusku a příležitostně vydává prohlášení na podporu politiky Moskvy. Zpočátku byl v Ruské federaci považován za legitimního prezidenta Ukrajiny, ale poté ho Moskva přestala v tomto postavení uznávat.

Manželka a syn bývalého jugoslávského prezidenta, Mira Markovičová a Marko Miloševič, se přestěhovali do Ruska po svržení Slobodana Miloševiče v říjnu 2000. Markovičová získala dočasný azyl a až do své smrti v roce 2019 žila v Moskvě. Marko Miloševič získal ruské občanství a je ve vztahu s dcerou bývalého předsedy Ústavního soudu Ruské federace Marata Baglaje Irinou.

Bývalý šéf autonomní republiky Adžárie Aslan Abašidze se v roce 2004 přestěhoval do Ruska po výměně u moci v Gruzii. Zvolil neveřejný životní styl.

Bývalý kyrgyzský prezident Askar Akajev byl svržen během tulipánové revoluce a v roce 2005 uprchl do Ruska. V současné době se věnuje výuce. Od roku 2014 je vedoucím Laboratoře pro sledování rizik společensko-politické destabilizace na Vysoké škole ekonomické.

Další bývalý šéf Kyrgyzstánu, Kurmanbek Bakijev, který nahradil Akajeva, byl svržen opozicí během dubnové revoluce v roce 2010. Poté se přestěhoval do Kazachstánu, poté do Ruska a později emigroval do Běloruska, kde získal občanství a koupil nemovitosti.

Zdroj v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
1104

Diskuse

Obsah vydání | 12. 12. 2024