USA mohou zavést na ruskou ropu "íránské" sankce

13. 12. 2024

čas čtení 2 minuty
Americké úřady se připravují na zpřísnění sankcí proti ruskému vývozu ropy a zvažují opatření podobná těm, která byla dříve uvalena na íránský ropný sektor, řekli agentuře Bloomberg lidé obeznámení s touto záležitostí.

Prezident Joe Biden podle nich dlouhodobě nezavedl přísná omezení, protože se obával, že povedou k prudkému nárůstu cen energií, zejména v období před prezidentskými volbami. Nyní je však Bílý dům připraven na "agresivnější akci", protože ceny ropy klesly uprostřed globálního nadbytku. Bidenova administrativa se také obává, že by nově zvolený prezident Donald Trump mohl donutit Ukrajinu k "rychlé dohodě s Ruskem".

Podrobnosti o omezeních ještě nebyly schváleny, říkají zdroje Bloombergu. V případě uvalení stejných sankcí jako na Írán budou Spojené státy moci potrestat kupce ruské ropy. Existují však vážná rizika, protože Čína, Indie a další vlivné země nakupují značné množství paliva z Ruska. Taková opatření mohou rychle vést k růstu cen ropy, potížím v globální ekonomice a vztahům s partnery a rivaly Spojených států. Bidenův tým před koncem jeho prezidentského období "je však ochotnější riskovat", zdůraznili partneři agentury.

Ropa Brent se na začátku prosince obchodovala kolem 72 dolarů za barel. To je téměř o polovinu méně než v prvních měsících po totální ruské invazi na Ukrajinu, kdy ceny ropy dosáhly 120 dolarů za barel.

Země G7, EU, Švýcarsko a Austrálie zavedly cenový strop pro ruskou ropu v prosinci 2022. Společnostem z těchto zemí bylo zakázáno poskytovat přepravu, pojištění a finanční služby pro ruskou ropu, pokud je prodávána za cenu nad stanoveným limitem 60 dolarů za barel. Stejné opatření platilo pro ropné produkty: Maximální cena motorové nafty byla 100 dolarů a pro topný olej 45 dolarů. Následně Spojené státy, Velká Británie a EU uvalily sankce na tankery, které byly spatřeny při přepravě ruské ropy za cenu nad limitem.

EU rovněž uvalila embargo na dovoz ruské ropy a ropných produktů. Předtím se EU podílela na vývozu ruské ropy 33 % a na vývozu ropných produktů 40 %. Rusko přeorientovalo dodávky do jiných zemí, zejména do Indie a Číny.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1462

Diskuse

Obsah vydání | 17. 12. 2024