Spojené státy hovoří o vyslání mírových sil z Číny a Brazílie na Ukrajinu

19. 2. 2025

čas čtení 1 minuta
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhla rozmístit podél linie příměří na Ukrajině mírové kontingenty z Číny a Brazílie, které tam budou rozmístěny spolu s armádou Evropské unie. Americký viceprezident J.D. Vance během rozhovoru s evropskými představiteli na Mnichovské bezpečnostní konferenci poznamenal, že síly složené pouze z Evropanů by byly méně účinné při odstrašování potenciální agrese ze strany Ruska.

Trumpův tým již dříve vyloučil možnost nasazení amerických jednotek na Ukrajině, ale jak poznamenali evropští představitelé v rozhovoru s FT, Washington je připraven poskytnout "vnější podporu" jednotkám členských zemí NATO, které budou vyslány do konfliktní zóny s mírovou misí.

Britský premiér Keir Starmer již dříve oznámil, že je připraven vyslat na Ukrajinu britskou armádu, aby sledovala provádění jakýchkoli mírových dohod. "Konec této války, ať už přijde kdykoli, nemůže být jen dočasnou přestávkou před tím, než (ruský prezident Vladimir) Putin znovu zaútočí," zdůraznil Starmer. Předtím ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že Kyjev bude potřebovat 100 tisíc příslušníků západních mírových sil, aby kontroloval demarkační linii. Partneři FT mezi ukrajinskými představiteli zároveň uvedli, že neočekávají, že do země bude vysláno více než 40-50 tisíc evropských vojáků.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v prosinci řekl, že Moskva nepodporuje myšlenku vyslání mírového kontingentu na Ukrajinu pod záštitou "britských a evropských sil". Tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov však připustil, že tato otázka "může být zvážena" jako součást jednání.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1561

Diskuse

Obsah vydání | 20. 2. 2025