Skupina vědců tvrdí, že Vakovlk tasmánský žije

13. 11. 2013

Ačkoliv australský dravec Vakovlk tasmánský (Thylacinus cynocephalus), kvůli pruhům nazývaný též Tasmánský tygr, je již téměř 80 let považován za vyhubeného, skupina britských vědců tvrdí, že má důkazy o jeho přežití v odlehlé části ostrova Tasmánie.

Výzkumníci z Centre for Fortean Zoology se právě v Tasmánii snaží shromáždit důkazy o přežití vakovlka. Tento dravý vačnatec připomíná dlouhého pruhovaného psa a byl v minulosti evropskými kolonisty usilovně huben z obavy, že bude ohrožovat stáda ovcí.

Poslední známý exemplář zemřel 7. září 1936 v hobartské ZOO. Britové však tvrdí, že na severozápadě Tasmánie nalezli důkazy o přežití tohoto druhu. Ty mají zahrnovat "vysoce důvěryhodná" svědectví a vzorky trusu, které byly odeslány k analýze DNA.

Podle zoologického ředitele centra Richarda Freemana je daná oblast natolik vzdálená lidskému osídlení a natolik hojná na kořist, že by zde mohlo žít až několik set těchto šelem.

Nalezené stopy jsou příliš velké na běžného Ďábla medvědovitého (Sarcophilus harrisii) a podle Freemana nemůže jít ani o psa. Skupina výzkumníků teď pokládá návnady a fotopasti.

Tasmánská vláda tvrdí, že neexistují přesvědčivé důkazy o přežití vakovlka, avšak Freeman plánuje několik výzkumných cest, aby prokázal, že dravec stále žije.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
11826

Diskuse

Obsah vydání | 15. 11. 2013