Papež František: Nejsem marxista, ale má kritika kapitalismu je správná

16. 12. 2013

V rozsáhlém rozhovoru pro italský deník La Stampa odmítl papež František obvinění od pravicových Američanů, že jeho učení je marxistické. Hájil svou kritiku kapitalistického systému a naléhal, aby svět věnoval větší pozornost chudým.

Papež František poukázal na to, že názory, které vyjádřil v listopadu ve své první apoštolské exhortaci a na něž zaútočil pravicový americký rozhlasový propagandista Rush Limbaugh jako "dramaticky, trapně, podivně chybné" jsou prostě vyjádřením sociální doktríny katolické církve. Limbaugh charakterizoval papežovu ekonomii jako "čistý marxismus".

https://www.pwf.cz/

"Ideologie marxismus je chybná. Avšak během svého života jsem se setkal s mnoha marxisty, kteří jsou dobří lidé, takže nejsem uražen," řekl František. Na obranu své kritiky "ekonomie, podle níž se šíří bohatství od bohatých i k chudým", řekl, "Kdysi se slibovalo, že až bude sklenice plná, přeteče a prospěch z toho budou mít chudí. Ale to, co se děje, je, že když je sklenice plná až po okraj, jaksi kouzelně se zvětší a chudí z toho nikdy nemají nic. Opakuji: nemluvil jsem jako odborník, ale podle sociální doktríny církve. A to neznamená, že člověk musí být marxista."

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
8711

Diskuse

https://www.pwf.cz/

Obsah vydání | 19. 12. 2013