Eurobarometer:

Ohromující míra diskriminace v České republice

10. 10. 2015

čas čtení 4 minuty

Eurobarometer, úřad Evropské komise pro zkoumání veřejného mínění občanů EU, právě zveřejnil výsledky celoevropského průzkumu veřejného mínění zkoumajícího diskriminaci různých společenských skupin v jednotlivých státech EU. Průzkum byl proveden v červnu 2015, tedy ještě před vznikem nynější protiuprchlické hysterie a kriminálního zacházení s uprchlíky ve vězeňských střediscích. Zaznamenává tedy hlubinné, dlouhodobé postoje. Občané České republiky svědčili zajímavě v nejrůznějších oblastech. Podnětné je také srovnávat české výsledky s výsledky z jiných zemí EU.

Z výzkumu vyšlo najevo, že:

- 58 procent Čechů si myslí, že v ČR jsou diskriminováni lidé starší 55 let. Je to nejvyšší procento v celé EU. 52 procent Čechů si myslí, že lidé jsou diskriminováni na základě etnického původu.

- Jen 16 procent Čechů by bylo "velmi spokojeno", kdyby byl hlavou státu člověk jiného než českého etnického původu.

- Jen 29 procent Čechů by bylo "velmi spokojeno", kdyby měli v zaměstnání spolupracovat s Romem. Je to rekordně nejméně v celé Evropské unii. (Na Slovensku jsou poměry lepší: mít v práci za kolegu Roma by tam nevadilo 41 procentům Slováků.)

- Jen 11 procent Čechů (rekordně nejnižší počet v EU) by bylo spokojeno, kdyby jejich dítě mělo milostný vztah s Romem. Jen 23 procent Čechů by bylo spokojeno, kdyby mělo jejich dítě milostný vztah s černochem a jen 25 procent Čechů by bylo spokojeno, kdyby jejich dítě mělo milostný vztah s Asijcem (rekordně nejnižší počet v EU).

- Jen 27 procent Čechů (rekordně nejnižší počet v EU) by bylo spokojeno, kdyby mělo v zaměstnání spolupracovat s muslimem. (V EU rekordně nejnižší počet Slováků, 57 procent, by bylo spokojeno, kdyby muselo v zaměstnání spolupracovat s židem!)

- Jen 12 procent Čechů by bylo spokojeno (rekordně nejnižší počet v EU), kdyby mělo jejich dítě milostný poměr s muslimem. Rekordně největší procento v EU (20 procent Čechů) by bylo nespokojeno, kdyby mělo jejich dítě milostný poměr s křesťanem!

- Jen 27 procent Čechů by bylo spokojeno (rekordně nejnižší počet v EU), kdyby mělo jejich dítě milostný poměr s invalidou.

- Jen 22 procent Čechům by nebylo nepříjemné vidět, jak se dva muži líbají na veřejnosti. (Na Slovensku je to ještě horší: 18 procent).

A nyní totéž ještě jednou, s tabulkami, aby bylo možno srovnat poměry v České republice s ostatní Evropou:

- 58 procent Čechů si myslí, že v ČR jsou diskriminováni lidé starší 55 let. Je to nejvyšší procento v celé EU. 52 procent Čechů si myslí, že lidé jsou diskriminováni na základě etnického původu.- Jen 16 procent Čechů by bylo "velmi spokojeno", kdyby byl hlavou státu člověk jiného než českého etnického původu:- Jen 29 procent Čechů by bylo "velmi spokojeno", kdyby měli v zaměstnání spolupracovat s Romem. Je to rekordně nejméně v celé Evropské unii. (Na Slovensku jsou poměry lepší: mít v práci za kolegu Roma by tam nevadilo 41 procentům Slováků.)- Jen 11 procent Čechů (rekordně nejnižší počet v EU) by bylo spokojeno, kdyby jejich dítě mělo milostný vztah s Romem. Jen 23 procent Čechů by bylo spokojeno, kdyby mělo jejich dítě milostný vztah s černochem a jen 25 procent Čechů by bylo spokojeno, kdyby jejich dítě mělo milostný vztah s Asijcem (rekordně nejnižší počet v EU):- Jen 27 procent Čechů (rekordně nejnižší počet v EU) by bylo spokojeno, kdyby mělo v zaměstnání spolupracovat s muslimem. V EU rekordně nejnižší počet Slováků, 57 procent, by bylo spokojeno, kdyby muselo v zaměstnání spolupracovat s židem!- Jen 12 procent Čechů by bylo spokojeno (rekordně nejnižší počet v EU), kdyby mělo jejich dítě milostný poměr s muslimem. Rekordně největší procento v EU (20 procent Čechů) by bylo nespokojeno, kdyby mělo jejich dítě milostný poměr s křesťanem!

- Jen 27 procent Čechů by bylo spokojeno (rekordně nejnižší počet v EU), kdyby mělo jejich dítě milostný poměr s invalidou.- Jen 22 procent Čechům by nebylo nepříjemné vidět, jak se dva muži líbají na veřejnosti. (Na Slovensku je to ještě horší: 18 procent).- V toleranci vůči gayům existují obrovské rozdíly mezi západní a východní Evropou:Zdroj: ZDE

0
Vytisknout
12408

Diskuse

Obsah vydání | 13. 10. 2015