Německo: Po ztroskotání koaličních jednání signalizuje Merkelová připravenost k novým volbám

22. 11. 2017

Kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že by dala přednost novým volbám před menšinovou vládou, poté co ztroskotala jednání od tříčlenné koalici. Avšak německý prezident prohlásil, že strany dluží voličům pokus o vytvoření vlády.

Podle Merkelové byla hlavní překážkou koaliční dohody imigrace. Kancléřka byla nucena jednat se Zelenými a liberální FDP po oslabení své podpory ve volbách z 24. září, v nichž posílila ultrapravicová AfD kvůli jejímu rozhodnutí z roku 2015 vpustit přes milion migrantů.

Selhání předběžných koaličních jednání vyvolalo očekávání nových voleb a zpochybnilo budoucnost kancléřky po 12 letech u moci.

Třiašedesátiletá Merkelová je skeptická k menšinové vládě a preferuje nové volby. Podle prezidenta Steinmeiera ale Německo čelí nejhorší krizi vládnutí za 68 let poválečné historie, takže prezident vyvíjí na strany tlak, aby "sloužili zemi" a pokusily se vytvořit vládu.

Zdá se, že jeho slova míří na FDP, která odešla z koaličních jednání, a SPD, která v pondělí vyloučila obnovení velké koalice s konzervativci.

Německé vedení je považováno za klíčové pro EU, která se potýká s reformou vládnutí a nadcházejícím odchodem Británie. Proto oznámení šéfa FDP Lindnera, že odchází z koaličních jednání, znepokojilo investory a způsobilo přechodný propad kurzu německých akcií a eura.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
3833

Diskuse

Obsah vydání | 23. 11. 2017