Německý soud vyslechne peruánského sedláka kvůli žalobě na koncern RWE

1. 12. 2017

Německý soud ve čtvrtek rozhodl, že projedná případ peruánského sedláka Saúla Luciana Lliuyae proti energetickému gigantu RWE kvůli klimatické změně v Andách. Takový soudní spor je považován za "historický průlom".

Lliuya tvrdí, že RWE, jeden z největších světových znečišťovatelů oxidem uhličitým, musí nést spoluodpovědnost za náklady na ochranu jeho domovského města Huaraz před přetékajícím ledovcovým jezerem, které se plní tajícím sněhem a ledem.

Elektrárny společnosti RWE produkují oxid uhličitý, který přispívá ke globální změně klimatu a zvyšuje lokální teploty v Andách. Tím ohrožuje pozemky sedlákovy rodiny potopou a sesuvy půdy, tvrdí žaloba.

"I lidé, kteří jednají v souladu se zákonem, musejí nést zodpovědnost za škody na majetku, které způsobují," prohlásili soudci.

Soud má nyní rozhodnout, zda je přínos RWE k událostem v Andách měřitelný a spočitatelný.

Žalobce požaduje, aby koncern RWE zaplatil 17 000 eur na ochranu proti povodním. Zároveň by měl také proplatit 6 384 eur za opatření, která už žalobce provedl sám.

Lliuya opírá žalobu o klimatickou studii z roku 2013, která zjistila, že RWE je zodpovědná za zhruba 0,5 % globálních emisí "od počátku industrializace".

Soud prohlásil, že vybere experty, kteří vyhodnotí tvrzení žalobce ve spolupráci s obhajobou i obžalobou, přičemž žalobce předem zaplatí asi 20 000 eur.

Akcie společnosti RWE po oznámení rozhodnutí soudu ztratily na burze ve Frankfurtu 0,31 %.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
4378

Diskuse

Obsah vydání | 1. 12. 2017