Evropská unie připravuje "trestnou klauzuli" pro Británii v rámci obchodní dohody pro dobu po brexitu

2. 12. 2017

čas čtení 1 minutaEvropská unie zkoumá možnost zahrnout "trestnou klauzuli" do budoucí obchodní dohody s Británií po brexitu. Ta by měla Bruselu umožnit zavést vysoké tarify na klíčové dovozy z Británie do EU, pokud by se Británie pokusila snížit či zrušit dosavadní evropské regulační normy. To právě se probrexitoví ministři v londýnské vládě chystali udělat.  Většina evropských politiků je pro zavedení této trestné klauzule.


Pokusy londýnské vlády zrušit evropské regulační předpisy, a tím snížit náklady pro britské výrobce ve srovnání s výrobci v Evropské unii vyvolají zřejmě zavedení velmi vysokých cel na dovoz britského hovězího do Evropské unie, což je hospodářský sektor, na němž závisejí tisíce pracovních příležitostí.

V prozrazeném dopise, adresovaném britské premiérce Mayové, navrhovali probrexitoví ministři Boris Johnson a Michael Gove, aby "Británie zrušila regulaci a výrobní normy v některých hospodářských sektorech v Británii, aby tak Británie získala nad členskými zeměmi EU obrovské výhody."

Podrobnosti v angličtině ZDE0
Vytisknout
5188

Diskuse

Obsah vydání | 5. 12. 2017