Putinovy nové závody ve zbrojení jsou motivovány touhou, aby ho svět bral vážně

2. 3. 2018Ve svém čtvrtečním projevu sliboval Vladimír Putin národu zářné zítřky, kdy se prodlouží průměrná délka života, chudoba se sníží na polovinu a HDP do roku 2025 stoupne o 50 procent. V poslední třetině svého projevu se však jeho projev proměnil ve válkychtivou ódu na ruskou vojenskou technologii a na boj proti Spojeným státům. Putin se ani tak nesnažil vyvolat nové závody ve zbrojení, jako udržet naživu starý mýtus o Rusku, jehož vojenská moc je jediným zdrojem jejího mezinárodního vlivu a bezpečnosti, píše Mark Galeotti.


Putinovy animace různých raket měla udělat na diváky dojem, avšak ruský zbrojní průmysl má velmi špatné výsledky při vytváření moderních systémů. Například nová střela Bulava, odpalovaná z ponorek, se vyvíjí už od roku 1998 a stala se obětí četných selhání. Podobně je vývin systému Sarmat už také zpožděn a těžko bude zprovozněn před rokem 2020, jak Putin slibuje.

Nicméně Putin se snaží zmodernizovat svůj strategický arzenál a možná způsoby, které porušují ducha smluv o omezení zbrojení.

Je ale lehké uvažovat nad tím, i s posměškem, jaká selhání se tady Putin snaží svým vytahováním zakrýt. Putin tvrdil, že tyto nové zbraně dokáží překonat protiraketový systém. To je pravda, ale je to zavádějící: už dnes mohou Rusové protiraketový systém zahltit prostě množstvím raket, aniž by potřebovali nové systémy.

Nejvýmluvnější byl Putinův výrok: "Nikdo nás nechtěl poslouchat. No, tak nás poslouchejte teď."

Putin je pravděpodobně opravdu přesvědčen, že jeho snahy, aby Rusko mělo globálně větší vliv, závisejí na síle, bluffování a na intervencích v zahraničí. Jenže on také potřebuje, aby ho ruští občané podporovali. A širší ruské obyvatelstvo není nadšeno touhou jít do válek a budovat impérium, Rusové vůbec nejsou nadšeni válkami na Donbasu a v Sýrii a slyšeli Putinovy sliby, že bude investovat více peněz do škol a do silnic už mnohokrát předtím.

Jak jsou Putinovy přísliby ohledně lepších zítřků stále nepřesvědčivější, je nucen kreslit obraz Ruska jako země ohrožené politickými, ekonomickými, informačními a dokonce i civilizačními hrozbami. Nové zbraně jsou zosobněním Putinova nového kréda: Svět se stal pro Rusy nebezpečným místem, Rusové jsou respektováni a jsou bezpeční jen, pokud jsou silní, a Putin je jediným člověkem, který to dokáže zaručit.

Na Putinově projevu bylo zjevné, že to byl projev muže, jehož opouští podpora historie. Jak Putin selhává jako státník, mírotvorce a dokonce i budovatel národa, pokouší se o novou roli - roli obránce vlasti.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

0
Vytisknout
6123

Diskuse

Obsah vydání | 5. 3. 2018