Nestalo se tak. Ukázalo se, že humanistická literární kultura československých disidentů byl naprosto okrajový jev, který převálcovali v České republice ultrapravičáci a fašisté, kteří získali za posledních třicet let hlavní slovo. V poslední době se k nim kupodivu přidali i takzvaní levičáci ze sociální demokracie! Snad jediná politická strana, která si udržela normální evropské humanistické standardy, je Strana zelených, jenže ta je v české politice naprosto marginalizována a nikdo pro ji nehlasuje.
Léta jsem poukazoval na to, jak strašně křehká a nedokonalá je struktura českých médií, která ve skutečnosti nikoho neinformují, ale jen šíří bludy ve prospěch svých komerčních zájmů a ve prospěch politiků, s nimiž jsou svázáni. Pražská kavárenská média desítky let ignorovala - a dodnes ignorují - frustraci, znepokojení a obavy obyčejných lidí z nepražských oblastí, mnohé z nichž, jak jsem se
osobně přesvědčil cestováním po České republice koncem letošního srpna - setrvávají v podivném, polorozpadlém socialistickém skanzenu ze sedmdesátých let - myšlenkově i hmotně. Nikomu nevadí
trvalá nespravedlnost soudnictví i státních struktur, nikomu nevadí, že ČR má šokující exekutorské zákony, umožňující zločincům a parazitům existenčně zničit 10 procent obyvatelstva. Nikdo to neřeší. Nikomu nevadí desetitisíce umírajících bezdomovců v ulicích České republiky, lidé jimi dokonce pohrdají. Nikomu nevadí, že země ignoruje své slabé a bezmocné občany, případně je ještě ničí a vykořisťuje. Koho by to zajímalo. Proč by proboha se měla česká média těmito donebevolajícími tématy systematicky zabývat, tvrdě, až do té doby, než dojde k nápravě?
Po roce 1989 nevznikly v Československu hrdé a schopné sdělovací prostředky, kriticky hodnotící práci politiků a šířící kvalitní kritický politický diskurs. Nevzniklo kvalitní školství - šokující je, že třicet let po pádu komunismu není české školství schopné naučit mladé lidi v ČR pořádně ani anglicky, ani německy, takže jsou závislí na šíleném domácím mediálním diskursu - pokud ho tedy dnešní čeští mladí lidé vůbec sledují.
Křehkost kulturněpolitických struktur České republiky se projevila s příchodem krize - nejprve v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a anexí Krymu a posléze s příchodem uprchlíků v roce 2015. Česká republika se s těmito krizemi nevyrovnala a vytvořila si šílený, lživý, defenzivní diskurs, založený na pochybném historickém nacionalismu z 19. století a rozhodla se uzavřít do nenávistné bubliny, v níž se posmívá humanitním principům vnějšího světa.
Od sedmdesátých let pěstoval režim v Československu vysoce individualizované sobectví: Husák požadoval od obyvatelstva, aby rezignovalo na jakýkoliv veřejný zájem a soustředilo se jen na prospěch pro vlastní rodinu. "Sami máme málo." "Kdo nekrade, okrádá rodinu." Pád komunismu a neférovost postkomunistického režimu jen toto vysoce individualizované sobectví prohloubil.
Jak je možné, že se sociálnědemokratický politik za tohle nestydí? A jak je možné, že nikdo neprotestuje.
A bývalý estébák a za finanční podvody vyšetřovaný premiér Andrej Babiš
blábolí nesmysly, že nepřijme ani jediného uprchlíka, ani sirotky ne. A česká veřejnost tohoto člověka nadšeně volí. Babiš pak argumentuje, že když je někdo "demokraticky zvolen", opravňuje ho to likvidovat demokratické instituce v zemi, přesně tak, jak to po roce 1933 učinil Hitler.
Jak jsme se sem dostali?
Pohlédněme na některé mezinárodní reakce:
"Proč bychom se měli starat zrovna o syrské sirotky?" Český premiér Andrej Babiš kandiduje silným příspěvkem na letošní Cenu za Nulové slitování.
Představte si zemi, kde heslo "Ať sirotci trpí víc" může být vítězným volebním sloganem, a dobře jste pochopili současnou politickou náladu v České republice. Aktuální veřejná debata je až tak toxická. Zdá se, že všechny politické strany soutěží o to, aby byly co nejvíce islamofobní a protiuprchlické. A samozřejmě taky protiromské...
Politikové v ČR vytvořili falešný problém, a děsí jím veřejnost každou minutu každého dne, a nyní je tento neexistující problém nejzávažnějším tématem nadcházejících voleb. Je to tak absurdní, jak absurdní se politika občas stává.
A politiky to nic nestojí, neodcizuje to žádné voliče, jen se politikové neustále dostávají do médií, jak zintenzivňují tu rétoriku. Skutečné sociální a politické problémy - problémy, které způsobují nerovnost obyvatelstva - ty nikoho nezajímají. Nepřesvědčíte nikoho, aby se vedla debata o školství nebo zdravotnictví.
Jen hovořme dál o tomto neexistujícím problému, který pro nás nemá žádné důsledky. Fantasticky úspěšná metoda odvádění pozornosti.
Diskuse