Katalánský lídr vyhrožuje svržením španělské vlády

3. 10. 2018

Budoucnost španělské socialistické vlády je zpochybněna poté, co regionální katalánský premiér Quim Torra pohrozil stažením parlamentní podpory, pokud Madrid nebude souhlasit se závazným referendem o nezávislosti regionu.

"Pokud do listopadu nepadne návrh pro nás, abychom provedli své sebeurčení vyjednaným, závazným a mezinárodně uznaným způsobem, hnutí za nezávislost nemůže panu Sánchezovi zaručit žádnou formu stability v kongresu," prohlásil Torra na podzimním jednání katalánského parlamentu.

Premiér Pedro Sánchez, který se chopil funkce teprve v červnu, potřebuje hlasy stran podporujících nezávislost v národním parlamentu, aby mohl schvalovat zákony. Pokud by ztratil jejich podporu, mohlo by to jeho vládu položit. Ta přitom doufá, že v příštích týdnech prosadí rozpočet na rok 2019.

Nicméně španělská vláda ihned vyloučila referendum o nezávislosti a mluvčí Isabel Celáaová prohlásila, že Torra "nemusí na odpověď čekat do listopadu".

"Z vlády odpovídáme: Samospráva, ano; nezávislost, ne," prohlásila. "Koexistence a nikoliv nezávislost."

Sánchezova vláda opakovaně prohlašuje, že je ochotna posílit stávající pravomoci katalánských úřadů, které zahrnují vlastní vzdělávací systém a policii, ale nikoliv plnou kontrolu nad vybranými daněmi.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
4449

Diskuse

Obsah vydání | 5. 10. 2018