Skotská premiérka zrušila svou účast na konferenci, na niž BBC pozvala Steva Bannona

20. 10. 2018Skotská premiérka Nicola Sturgeonová oznámila, že ruší svou účast na konferenci příští měsíc, kam BBC pozvala ultrapravicového aktivistu Steva Bannona.

Učinila tím záslužné a důležité gesto na obranu demokratických a civilizovaných hodnot - jakého bohužel není v České republice schopen nikdo: všichni tolerují, když Lidové noviny, Novinky.cz a Český rozhlas dávají prostor ultrapravicovým maniakům, jako je Roman Joch, Václav Klaus ml. či Ondřej Neff, kteří šíří v české společnosti nesmysly a hrubě tím destabilizují základní demokratické hodnoty.

Nikdo neprotestuje a česká média si neuvědomují, že poskytováním prostoru fašistům si podřezávají vlastní větev - až fašisté, tak, jako Hitler v Německu v roce 1933 převezmou moc, už jim nikdo nepomůže, poznamenává Jan Čulík a dodává: Nejenže nikdo v ČR proti ultpravicovým maniakům, normalizujícím rasismus a nesnášenlivost v českých médiích neprotestuje, ale Bannona si tam dokonce pozvali do Prahy a oslavovali ho!

Skotský deník The National:

Sociální sítě živě reagovaly na toto rozhodnutí paní premiérky - a budete na to hrdí. Je obtížné necítit se samolibě, že máme takovouto paní premiérku:Nicola Sturgeonová poukázala na to, že dovolit Bannonovi, aby volně vyjadřoval své názory, riskuje "legitimizaci či normalizaci ultrapravicových, rasistických názorů".

V sobotu napsala Sturgeonová na Twitteru: "Věřím vášnivě ve svobodu projevu, ale jako skotská premiérka musím činit vyvážené úsudky - a nebudu součástí žádného procesu, který riskuje legimitizaci či normalizaci ultrapravicových, rasistických názorů. Lituji, že BBC mě a další osoby dala do této situace."
Sturgeonová později dodala: "Email, který BBC poslala do mé kanceláře, ospravedlňoval Bannonovo pozvání jako 'mocnou a vlivnou osobnost, která prosazuje protielitářské hnutí'. Tento jazyk, jímž jsou tu charakterizovány názory, které by mnozí charakterizovali jako fašistické, se z mého hlediska zdá hrozit jejich normalizací."

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Andrew Stroehlein, HRW: Vynikající rozhodnutí. BBC se znovu rozhodla dát prostor bělošskému nacionalistovi, a výborné, že čelná politička to odmítla a kritizuje je za to. Tím, že Sturgeonová odmítla normalizaci extremismu, dává příklad všem ostatním politikům.

0
Vytisknout
4947

Diskuse

Obsah vydání | 23. 10. 2018