2. 4. 2019
Pozorovatelé poukazují na to, že to vypadá jako pokus Mayové svalit vinu za vypadnutí Británie z EU bez dohody na "nekooperativnost" Labouristické strany. Přitom to jsou dosud drtivou většinou konzervativní poslanci, kteří houfně hlasují proti jakémukoliv řešení.
Pokud bude dohoda s labouristy nemožná, Mayová chce parlamentu předložit sérii možností brexitu a vláda pak bude realizovat tu strategii, kterou parlament podpoří.
Mayová nechce žádat o odklad brexitu za 22. května, aby se v Británii nemusely konat eurovolby.
Andrew Adonis: Plán Mayové je zase samý podvod: Krátký odklad brexitu, snaha prodlužovat rozhovory a hlasování až do data, kdy už bude nemožné se účastnit eurovoleb, pak znovu nabídne parlamentu ultimátum: "Buď má dohoda, nebo vypadnutí Británie z EU bez dohody. Corbyn musí okamžitě požadovat referendum, dlouhý odklad brexitu a eurovolby.
Krishnan Guru-Murphy: Mayová nabízí Corbynovi dohodu o budoucí politické deklaraci, ohledně budoucích vztahů Británie po brexitu k EU, což, pokud to nebude zákon, což není, mohou premiéři, kteří přijdou po ní, zcela ignorovat. Corbyn by si to musel vyjednat se všemi kandidáty na premiérskou funkci - pokud nezůstane Mayová ve funkci, než bude vyjednávání dokončeno.
Podrobnosti v angličtině
ZDEJeremy Corbyn oznámil, že je ochoten s Mayovou o kompromisním řešení vyjednávat:
Uvedl mj.:"Ať už lidé hlasovali v referendu r. 2016 jakkoliv, nehlasovali pro snížení své životní úrovně či pro ztrátu svého zaměstnání." Dodal, že Labouristická strana požaduje setrvání Británie v celní unii EU, přístup k životně důležitým trhům v EU a ochranu spotřebitelských, ekologických a zaměstnaneckých práv. Také musí existovat absolutní záruka, že bude pokračovat platnost Dohody z Velkého pátku zajišťující mír v Severním Irsku. Důležité podle Corbyna není, zda se Británie bude účastnit eurovoleb, ale zda se podaří zabránit vypadnutí Británie z EU bez dohody, což by způsobilo chaos.
Fundamentalističtí brexitéři v Konzervativní straně sledovali úterní večerní prohlášení premiérky Mayové v místnosti č. 15 v Dolní sněmovně. Byli otevřeně ohromeni, když Mayová oznámila, že zahájí jednání s Corbynem. Jacob Rees-Mogg varoval, že Corbyn je "známý marxista" a že proto konzervativci přijdou o volební podporu. Extremistická severoirská protestantská strana DUP, na podpoře jejíchž deseti poslanců Mayová po prohraných volbách v červnu 2017 plně závisí, k jejímu pokusu oslovit Corbyna vydala ostře sžíravý komentář.
Carolyn Fairbairnová, generální ředitelka Konfederace britského průmyslu, uvedla: "Musí jít o řešení, ne o falešný úsvit. Podnikatelská důvěra klesá, růst stagnuje, pověst Británie je na cucky. Konzervativci musejí opustit své červené čáry a labouristé přijít k vyjednávacímu stolu v dobré víře. Žádné výmluvy, žádné plýtvání časem, žádné politikaření. Už to stačilo."
Podrobnosti v angličtině ZDE
Diskuse