Po výbuchu během ruského raketového testu hlášen vzestup radioaktivity

9. 8. 2019

Podle místních úřadů došlo nedaleko ruského Archangelska ke krátkodobému vzestupu radioaktivity po explozi motoru během raketového testu, informuje Samuel Osborne.

Ministestvo obrany oznámilo dva mrtvé a čtyři zraněné po výbuchu na vojenském polygonu v severozápadním Rusku.

Ministerstvo tvrdí, že nedošlo k úniku radioaktivity ani jakýchkoliv jedovatých látek.

Nicméně Ksenia Judinová, mluvčí městského úřadu v Severodvinsku, uvedla: "Ve 12 hodin byl v Severodvinsku zaznamenán krátkodobý vzestup radiace na pozadí."

Ministerstvo obrany potvrdilo, že došlo ke zranění celkem šesti vojáků a civilistů, z nichž dva později na zranění zemřeli. Rezort oznámil, že k explozi došlo během testu raketového motoru na kapalné pohonné hmoty.

Představitelé města tvrdí, že radiace na pozadí se zcela "normalizovala".

Ve městě Severodvinsk v roce 2017 žilo 185 000 osob.

K explozi raketového motoru došlo na vojenském polygonu u vesnice Njonoksa v Archangelské oblasti, oznámila agentura Interfax s odvoláním na nejmenované bezpečnostní zdroje.

Ruská média uvádějí, že oblast u Njonoksy je využívána k testům zbraní, včetně balistických raket a střel s plochou dráhou letu využívaných ruským vojenským námořnictvem.

K nehodě došlo dva dny po nucené evakuaci 16 500 osob, když masivní výbuchy zničily sklad munice na Sibiři. Výbuchy trvaly asi 16 hodin, jeden člověk zemřel a dalších třináct bylo zraněno.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
2914

Diskuse

Obsah vydání | 12. 8. 2019