Předsedkyně skotských konzervativců kvůli Johnsonovi odstupuje ze své funkce

28. 8. 2019


Ruth Davidson, schopná, centristická šéfka Konzervativní strany ve Skotsku, se chystá rezignovat na svou funkci. Důvodem jsou "nepřekonatelné neshody" s novým šéfem Konzervativní strany Borisem Johnsonem a "požadavky mateřství". Davidsonová je lesbička a nedávno porodila dítě, o něž se starají s manželkou.

Davidsonová mnohokrát zdůraznila, že se podle jejího názoru Boris Johnson absolutně nehodí na funkci šéfa Konzervativní strany. Jedním z prvních rozhodnutí Borise Johnsona jako premiéra bylo vyhodit z funkce ministra pro Skotsko Davida Mundella, blízkého spolupracovníka Davidsonové.

Davidsonová není absolventkou soukromých škol a jako jedna z mála žen v Konzervativní straně, kterou téměř úplně ovládají muži-absolventi britských soukromých škol, se jí podařilo ve Skotsku oživit podporu pro konzervativce.  Davidsonová zuřila nad vyhozením Davida Mundella a veřejně zdůraznila, že nepodpoří Johnsonův divoký brexit.

Ve středu Davidsonovou kritizovali opoziční politikové ve Skotsku, že se Davidsonová odmítla vyjádřit k Johnsonově suspendování Dolní sněmovny.

Jak na to poukazují komentátoři, například Robert Peston z komerční televize ITV, rezignace Davidsonové je pro Johnsona citelnou ztrátou, pokud bude - jak je velmi pravděpodobné - znamenat, že konzervativci přijdou v příštích volbách o těch několik poslanců, které za Davidsonové ve Skotsku vůbec měli. Právě ta minimalistická hrstka konzervativních poslanců ze Skotska (Skoti drtivou většinou anglické konzervativce opravdu nenávidí) udržela Theresu Mayovou u moci.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Pro Johnsona bude Davidsonová problémem zejména, pokud po odchodu z funkce šéfky skotských konzervativců nebude mlčet, píše Robert Peston:


0
Vytisknout
4169

Diskuse

Obsah vydání | 4. 9. 2019