Americký soud vydal zatykač na libyjského válečného podnikatele Chalífu Haftara

20. 11. 2019

Zatykač na libyjského generála Chalífu Haftara, lídra samozvané Libyjské národní armády (LNA), byl vydán virginským soudem na základě skutečnosti, že generál, který má dvojí občanství (americké a libyjské), nese odpovědnost za nerozlišující ostřelování civilistů v hlavním městě Tripolisu, informuje Mel Frykberg.

Žalobu na Haftara a jeho jednotky, které počátkem dubna zaútočily na Tripolis při pokusu svrhnout mezinárodně uznanou Vládu národní shody (GNA), podaly čtyři rodiny příbuzné se zabitými, kteří zemřeli vloni v červenci. Odhady hovoří o úmrtí přes tisícovky lidí.

Virginský soud prohlásil, že pokud Haftar nezareaguje na zatykač, bude odsouzen v nepřítomnosti.

Američtí kongresmani také dříve vyzvali ke stíhání Haftara za válečné zločiny, kterých se dopustil v Libyi od roku 2014, s odvoláním na americké občanství.

Boje mezi LNA a GNA skončily patem, když žádná ze stran nedokáže postoupit a civilisté platí životy a dochází k ničení infrastruktury.

Do záležitosti se také zapletly různé regionální i světové mocnosti podporující různé strany konfliktu vojensky, ekonomicky a dalšími prostředky.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
3761

Diskuse

Obsah vydání | 26. 11. 2019